sobota, 6 stycznia 2018

ŁÓDŹ: budowa tunelu kolejowego rozpocznie się jesienią

Niemal 1,6 miliarda złotych brutto - tyle kosztować będzie budowa kolejowego tunelu średnicowego w Łodzi, który połączy Dworzec Fabryczny z Kaliskim i Żabieńcem. PKP PLK podpisały umowę ze zwycięskim konsorcjum, na którego czele stanął Energopol Szczecin. Prace przy tym potężnym kontrakcie mają ruszyć już jesienią. Do podpisania umowy doszło tuż przez końcem 2017 roku, w komorze startowej dla tarczy TBM za peronami Łodzi Fabrycznej.

W pierwszej kolejności wykonawca prac musi zająć się uzyskaniem niezbędnych pozwoleń na budowę poszczególnych elementów tunelu. Na pierwszy ogień pójdą te zadania, które w najmniejszym stopniu wpływać będą na normalne funkcjonowanie miasta. Dodatkowo zespół Energopolu intensywnie pracuje nad wariantami projektu tunelu, ponieważ najdalej w marcu gotowa ma być cała koncepcja. Według deklaracji spółki, w świetle przeprowadzonych badań powinno udać się zrealizować całość inwestycji w ciągu czterech lat.

Miejmy nadzieję, że przy okazji tej potężnej inwestycji nie dojdzie do tak rażących opóźnień, jak przy okazji budowy nowej Łodzi Fabrycznej. Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa pracuje w związku z tym nad wprowadzeniem specjalnej, nazywanej roboczo tunelową, ustawy ułatwiającej proces inwestycyjny. Samej Łodzi chyba nic nie jest potrzebne bardziej, niż właśnie przedmiotowy tunel kolejowy, dzięki któremu będzie można dostać się do ścisłego centrum miasta właściwie z każdej strony, bez konieczności przesiadania się na tramwaj czy autobus. Tunel ponadto znacznie poprawi możliwości trasowania pociągów ŁKA, skracając czas podróży i poprawiając dostępność. Nie pozostaje teraz nic innego, jak trzymać kciuki za sprawne i bezproblemowe przeprowadzenie inwestycji.

fot. PKP PLK

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Anonimowe komentarze nie będą akceptowane