wtorek, 16 stycznia 2018

WROCŁAW: przystanek Kłodzko Miasto zostanie stacją

W Kłodzku, pępku Kotliny Kłodzkiej, istnieją dwie liczące się stacje kolejowe: Kłodzko Główne i Kłodzko Miasto. Ta pierwsza wyróżnia się dość mało atrakcyjną lokalizacją, ta druga zaś faktem, że... to tylko przystanek. Ma się to zmienić, bo PKP PLK ogłosiły przetarg na przebudowanie przystanku na stację kolejową. To ważne, bo dzięki temu możliwe będzie zawracanie tam składów osobowych, co zdecydowanie poprawi ekonomikę kolei w tym regionie i pozwoli de facto na więcej połączeń do Wrocławia z centrum Kłodzka.

Całość ma kosztować jakieś 58 milionów złotych. W ramach zadania ma zostać przebudowana cała infrastruktura kolejowa, wraz z zabudową 9 nowych rozjazdów, pojawią się co najmniej dwa dodatkowe tory stacyjne i jeden peron wyspowy. Istniejąca konstrukcja zostanie zmodernizowana w całości, wraz z zabudową nowego przejścia podziemnego i wind dla podróżnych. Aby zapewnić sprawne funkcjonowanie stacji, trzeba będzie stworzyć nową nastawnię dla Kłodzka Miasto i  zabudować na nowo urządzenia sterowania ruchem kolejowym.

Cena zdecyduje o zwycięstwie oferty w 75%. Pozostałe 25% zamawiający przyzna za termin realizacji zamówienia. Kiedy już uda się wytypować zwycięzcę, prace mają zostać zrealizowane w terminie do 32 miesięcy. Termin składania ofert minie 20 lutego. Dziś, by dostać się do centrum Kłodzka, trzeba wybierać pociągi jadące co najmniej do Bystrzycy Kłodzkiej. Dzięki nowemu obiektowi w mieście, część pociągów kończących bieg na oddalonej od centrum stacji Kłodzko Główne będzie mogła zostać wydłużona, by zapewnić lepszą komunikację.

fot. dolny-slask.org.pl

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Anonimowe komentarze nie będą akceptowane