sobota, 17 lutego 2018

CUPT przydzielił kolejowe dofinansowania

W Polsce rozdzielono środki w ramach inwestycji taborowych finansowanych z POIiŚ 2014-2020. Pieniądze otrzyma czterech przewoźników oraz trzy samorządy wojewódzkie. Taką decyzję, w oparciu o listę rankingową wniosków, przedstawiło Centrum Unijnych Projektów Transportowych.

Dofinansowanie otrzymają: PKP SKM Trójmiasto, Koleje Dolnośląskie, Koleje Mazowieckie i SKM Warszawa. Co nieco skapnie też Wielkopolska, Małopolska i Podkarpacie. SKM Trójmiasto dostało dotację na 10 nowych jednostek elektrycznych w wysokości 160 milionów złotych. Koleje Dolnośląskie dostaną z kolei 85,1 miliona złotych na poczet Wrocławskiego Programu Funkcjonalnego w ramach projektu Aglomeracyjna Kolej Dolnośląska. Koleje Mazowieckie zaś złożyły do CUPT cztery wnioski: dwa na zakup po 12 jednostek elektrycznych, jeden na zakup 15 oraz jeden na zakup 16 EZT-ów. W sumie chodziło o 1,4 miliarda złotych, a CUPT przyznał dotację w kwocie 580 milionów złotych. Pozwala to podpisać umowę ze Stadler Polska na 55 elektrycznych pociągów Flirt. SKM Warszawa wnioskowała o pieniądze na zakup taboru (będą to pociągi z Pesy), i dostała dofinansowanie na kwotę ponad 202 milionów złotych.

Samorząd z Wielkopolski dostał prawie 49 milionów złotych na poczet zakupu taboru dla Poznańskiej Kolei Metropolitalnej. Małopolska dostanie prawie 33 miliony złotych na kolejne cztery pociągi dla Kolei Małopolskich, natomiast najwięcej wygrało Podkarpackie – tutaj dofinansowanie unijne wyniosło niemal 117 milionów złotych, a zostanie przeznaczone na zakup taboru i budowę zaplecza technicznego dla projektowanej Podmiejskiej Kolei Aglomeracyjnej.

fot. CUPT

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Anonimowe komentarze nie będą akceptowane