niedziela, 25 lutego 2018

KIELCE: sprawa kolei do Buska ciągle żywa

Świętokrzyskie nie odpuszcza w kwestii reaktywacji połączeń pasażerskich na linii kolejowej 73 między Kielcami a Buskiem-Zdrojem. Temat poruszany był niedawno na posiedzeniu komisji promocji Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego. Województwo prowadzi rozmowy z PKP PLK w sprawie reaktywacji zawieszonej w 2004 roku trasy, a wniosek do zarządu województwa w sprawie intensyfikacji działań w tym zakresie poparty został przez wszystkich członków komisji, bez względu na opcję polityczną.

Temat reaktywacji linii podjęty został nieco ponad rok temu, gdy województwo chciało wydłużyć dwie pary pociągów Katowice - Kielce aż do Buska. Wówczas prowadzono nawet wycinkę drzew i krzewów w przebiegu torowiska, jednak w obliczu całkowitych kosztów doprowadzenia linii do stanu używalności plany wznowienia ruchu odsunięto w nieokreśloną przyszłość. Samorząd województwa pragnie pozyskać środki z Regionalnego Programu Operacyjnego, które pozwoliłyby na poprawę stanu technicznego linii. Wszystko zależy jednak od PKP PLK, z którym trwają rozmowy.

Przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego informowali ponadto o rozmowach z Urzędem Miasta i Gminy Busko, które dotyczą organizacji komunikacji autobusowej między centrum miasta a stacją kolejową - odległość ta to niemal 3 kilometry. Jeżeli wszystko skończy się szczęśliwie, to wobec rosnącego zainteresowania turystyką w rejonie Buska-Zdroju może to być najbardziej udana reaktywacja kolejowa w nowożytnej historii Polski.

fot. UTK

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Anonimowe komentarze nie będą akceptowane