piątek, 2 lutego 2018

"Kolejowa Nocna Szyna (Kolnosz)" Odcinek 114: linia kolejowa 2 Warszawa Wschodnia - Terespol (Polska)

Linia kolejowa 2 stanowi jeden z najważniejszych krajowych korytarzy kolejowych. Wchodzi w skład europejskiej magistrali E20, będącej częścią II Paneuropejskiego Korytarza Transportowego. Kursują nią wszystkie pociągi, jadące z Polski i Europy Zachodniej do Rosji.

Między Warszawą a granicą państwową w Terespolu linia liczy prawie 212 kilometrów. Pierwszy odcinek, do Siedlec, uruchomiono 9 października 1866 roku. Kolejny, do Łukowa, w dwa miesiące później. W roku 1867 położono tor aż do Terespola przez Białą Podlaską, a w marcu roku 1870 połączono Terespol z Brześciem. W tym okresie linia znana była jako Kolej Warszawsko-Terespolska, i podobnie jak cała sieć w carskiej Rosji miała rozstaw szyn wynoszący 1524 mm. Tor szeroki przekuto na normalny po I Wojnie Światowej.

Pierwsze pociągi elektryczne z Warszawy do Mińska Mazowieckiego pojechały linią 2 15 grudnia 1937 roku. W okresie II WŚ zdjęto jednak sieć trakcyjną z tego odcinka, która powróciła dopiero w 1949 roku. Na kolejne odcinki pod prądem przyszło zaczekać ponad 25 lat. W roku 1975 trakcję dociągnięto do Mrozów, w 1977 do Łukowa, w 1979 do Białej Podlaskiej, a w roku 1980 pociągi elektryczne docierać zaczęły do Terespola. Dziś całą trasę pokonują liczne pociągi dalekobieżne i międzynarodowe, ponadto na całym odcinku spotykamy składy osobowe. Najszybsze pociągi potrzebują na pokonanie całej trasy niewiele ponad dwóch godzin.


fot. Profsowa (CC-BY SA 3.0)

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Anonimowe komentarze nie będą akceptowane