poniedziałek, 5 lutego 2018

KRAKÓW: wkrótce przetarg na studium ws. metra

Na przełomie lutego i marca w Krakowie ma zostać ogłoszony przetarg na opracowanie studium wykonalności dla budowy szybkiego, niezależnego od ruchu ulicznego systemu komunikacji. Dokument ma dać odpowiedź na pytanie o to, jakie rozwiązanie jest zasadne do realizacji oraz w jaki sposób należy podejść do tematu technicznie. Póki co miasto skłania się ku budowie metra na osi W-Z, który w pierwszym okresie ma być wykorzystywany przez szybki tramwaj.

Wartość projektu szacowana jest na ponad 8 milionów złotych netto. Jeśli przetarg odbędzie się planowo, wyniki postępowania poznamy w przyszłym roku. Samo studium ma wykazać najbardziej efektywny i finansowo realny wariant inwestycji. Chodzi przede wszystkim o aspekty czysto funkcjonalne, jak na przykład kwestie kosztów, jakich wymagać będzie funkcjonowanie linii po jej powstaniu, no i rzecz jasna - ile to będzie kosztować na wstępie. W projekcie wskazane mają zostać szczegółowe analizy dla wszystkich wariantów, wraz z zasadnością ich etapowej realizacji. Jako wynik prac nad studium mają zostać przedstawione analizy środowiskowe, ekonomiczne, finansowe czy prawne. Nie bez znaczenia będzie ocena oddziaływania społeczno-gospodarczego.

Przetarg na studium to pokłosie referendum przeprowadzonego w roku 2014. W głosowaniu mieszkańcy Krakowa opowiedzieli się za budową metra w Krakowie.

fot. metrokrakow.pl

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Anonimowe komentarze nie będą akceptowane