środa, 14 lutego 2018

"Nocna Szyna" Odcinek 212: Budapeszt, linia 4

Tramwajowa linia 4 w stolicy Węgier należy do tandemu 4-6. Te dwie linie stanowią najbardziej obciążoną linię tramwajową w mieście. Linia 4 zaś zaczęła swoją historię w końcu XIX wieku, a dokładnie w roku 1897. W październiku 1903 roku kursowała już na trasie Petőfi tér – Nagykörút – Eskü tér – Petőfi tér, ale jej numer nadany został dopiero w roku 1910. Dziewięć lat potem linię zlikwidowano.

Linia wróciła na ulice miasta w 1924 roku. Dzisiejsza trasa zawiązała się w dużej mierze z dniem 15 grudnia 1951 roku, gdy linia kursować zaczęła w relacji  Nyugati pályaudvar – Nagykörút – Soroksári út – Közvágóhíd. Pod koniec lat 50. tramwaje dotarły do końcowego przystanku przy Moszkva tér, obecnie znanym jako Széll Kálmán tér. Po wydłużeniu trasy do końcowego przystanku Újbuda-központ wykrystalizował się dzisiejszy przebieg linii 4.

Trasa ta posiada 19 przystanków. Aż 9 z nich stanowi punkty przesiadkowe na metro. Czas przejazdu waha się w granicach 30 minut, a tramwaje kursują nawet co 3 minuty. Dla tej trasy, między innymi z myślą o linii 4, Budapeszt zakupił najdłuższe tramwaje w historii, prawie 54-metrowe Siemens Combino.fot. Falk2 (CC BY-SA 4.0)

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Anonimowe komentarze nie będą akceptowane