piątek, 16 marca 2018

KATOWICE: zmiany w taryfie biletowej od 1 kwietnia

Od 1 kwietnia, w związku z przyjęciem przez Zarząd Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii założeń zintegrowanego systemu taryfowo-biletowego oraz „Porozumienia w sprawie ustanowienia zintegrowanego systemu taryfowo-biletowego", które zostało podpisane pomiędzy GZM, KZK GOP, MZKP, MZK Tychy oraz gminę Rudziniec, obowiązywać zaczną zmiany w taryfie biletowej na obszarze Górnego Śląska. Przełoży się to na niższe ceny biletów okresowych i możliwość podróżowania na jednym bilecie na terenie KZK GOP, MZKP Tarnowskie Góry oraz MZK Tychy. Bilety stanieją od 4 do 20%. Jednocześnie z oferty wycofane zostaną wszystkie bilety z limitem przejazdów oraz niektóre rodzaje biletów bez limitu przejazdów.

Bilety dobowe będą kosztować 14 złotych, a tygodniowe 44 zamiast 48-49 złotych. Bilet miesięczny sieciowy na jedno miasto (gminę) stanieje o 29 złotych, zaś bilet na 2 i więcej miast (gmin) potanieje o 6 złotych - bilet na okaziciela nie zmieni ceny. Znacznie spadnie cena bilety kwartalnego. Dla jednego miasta (gminy) cena spadnie o 74 złote, natomiast bilet 90-dniowy na 2 i więcej miast (gmin) stanieje o 14 złotych.

Z dniem 1 kwietnia zostaną zlikwidowane wszystkie rodzaje elektronicznych biletów okresowych z limitem przejazdów oraz wybrane rodzaje elektronicznych biletów okresowych bez limitu przejazdów. Z grupy biletów imiennych bez limitu przejazdów wycofane ze sprzedaży będą bilety: 48-godzinne, 5- i 14-dniowe oraz bilet 30-dniowy upoważniający do przejazdu wyłącznie liniami autobusowymi lub wyłącznie tramwajowymi na terenie jednego miasta (gminy). Wypadnie z użycia także bilet wakacyjny. Z grupy biletów na okaziciela bez limitu przejazdów wycofane zostają bilety 48-godzinne, 5- oraz 14-dniowe. W związku z wprowadzeniem bezpłatnych przejazdów dla dzieci i młodzieży w wieku od 7 do 16 lat wycofany zostanie z oferty także bilet szkolny.

Nowa taryfa oznaczać będzie pewien bałagan. Od 1 kwietnia wszystkie bilety okresowe i papierowe bilety jednorazowe oraz kupowane przez telefony komórkowe bilety jednorazowe staną się wspólną ofertą biletową organizatorów komunikacji działających w obszarze Metropolii i obowiązywać będą, tak jak dotychczas na liniach organizowanych przez KZK GOP, MZKP Tarnowskie Góry oraz dodatkowo na liniach organizowanych przez MZK Tychy. Wciąż jednak działać będą jednorazowe bilety kodowane na karcie ŚKUP, obowiązujące wyłącznie w komunikacji KZK GOP oraz MZKP Tarnowskie Góry, a także taryfa odległościowa, która obecnie dostępna jest również tylko w pojazdach KZK GOP oraz MZKP.

fot. Polsat News

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Anonimowe komentarze nie będą akceptowane