czwartek, 29 marca 2018

ŚLĄSKIE: czy do centrum Rudy Śląskiej kiedyś wróci tramwaj?

Pytanie z tematu wydaje się mieć jednoznaczną odpowiedź... Tramwaje linii 18 między Bytomiem a Rudą Południową przestały kursować w lutym 2015 roku. Torowisko prowadzące ulicami Piastowską i Wolności w centrum Rudy Śląskiej władze miasta wskazały jako niebezpieczne i niewygodne. Dodatkowo zły stan infrastruktury skutecznie powodował brak należytego zainteresowania ze strony pasażerów. Linię obsługiwały wyłącznie wysokopodłogowe składy 105Na, co niekoniecznie było dla podróżnych wygodne.

Początkiem grudnia ubiegłego roku, dokładnie w mikołajki, Tramwaje Śląskie rozpoczęły na wniosek miasta usuwanie sieci trakcyjnej na całym odcinku, pozostawiając jedynie dostęp do trakcji na końcowych fragmentach odcinka, mogących pełnić funkcję trójkątów manewrowych. Teraz przyszła kolej na słupy trakcyjne, które spółka usuwa. Prace prowadzi Zakład Torów i Sieci w czasie wolnym od innych zadań w zaplanowanym harmonogramie. Na razie nie będzie rozmontowywane torowisko tramwajowe. Wynika to z faktu, że Ruda Śląska planuje przeprowadzenie modernizacji Piastowskiej i Wolności do 2020 roku. Faktem jest jednak, że ciągłość trasy została już przerwana w wyniku przeprowadzonego remontu przepustu w ciągu ulicy Piastowskiej.

Raczej wątpliwe jest więc, że linia 18 wróci kiedykolwiek na swoją trasę. Ruda Śląska najpewniej nie będzie zainteresowana wmontowywaniem torowiska w nową ulicę, a po wykonaniu remontu w ogóle nie będzie o czym rozmawiać. Dziwi to o tyle, że na obszarze GOP panuje teraz trend całkiem odmienny - planuje się nowe trasy i odbudowę dawniejszych połączeń. Ruda Śląska pójdzie pewnie śladem Gliwic w tym względzie...

fot. Fakt

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Anonimowe komentarze nie będą akceptowane