niedziela, 18 marca 2018

WARSZAWA: Dworzec Główny powróci na kolejową mapę stolicy w 2019 roku

Leżąca od lat odłogiem Warszawa Główna na pewno wróci na kolejową mapę stolicy. Między PKP PLK a Trakcją PRKiI podpisana została już stosowna umowa na wykonanie projektu i odbudowę stacji. Dla podróżnych miejsce to ma zostać udostępnione w trzecim kwartale 2019 roku, czyli już za nieco ponad dwa lata. Inwestycja ta związana jest przede wszystkim z planowaną wielką modernizacją linii średnicowej w Warszawie, podczas której przynajmniej część pociągów będzie musiała zostać tam skierowana. Nie wszystko uda się "opchnąć" linią obwodową...

Cały kontrakt wart jest niemal 81 milionów złotych. W ramach prac zabudowane zostaną dwa dwukrawędziowe perony czołowe z wiatami. Trakcja PRKiI będzie miała 18 miesięcy na wykonanie prac budowlanych, wraz z budową kładki pieszo-rowerowej poprawiającej dostęp od strony Alej Jerozolimskich. Zgodnie z deklaracjami Ministerstwa Infrastruktury nowa-stara stacja będzie przydatna także po zakończeniu modernizacji linii średnicowej, mogąc przyjmować pociągi z kierunków zachodnich, jak choćby z Łodzi czy Radomia.

Pierwotnie planowano budowę stacji podziemnej w tym miejscu. Czas jednak goni, bo przebudowa warszawskiej średnicy planowana jest do rozpoczęcia w roku 2020. Z tego powodu wybrano wariant prostszy i szybszy, czyli budowę nowych peronów na poziomie zero.

fot. WaszaWawa

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Anonimowe komentarze nie będą akceptowane