sobota, 21 kwietnia 2018

KIELCE: reaktywacja kolei do Buska - na razie w wakacje

Kropla drąży skałę, chciałoby się powiedzieć. Od kilkunastu miesięcy toczyły się dyskusje o możliwościach reaktywacji połączeń pasażerskich na linii kolejowej 73, łączącej Kielce ze stacją  Busku-Zdroju. Okazuje się, że sprawa znajduje właśnie pozytywny finał, przy czym na razie będzie to zaledwie jaskółka. Od 30 czerwca do 2 września, w każdy wakacyjny weekend, Przewozy Regionalne będą na zlecenie UMWŚ uruchamiać dwie pary kursów pociągów Regio we wspomnianej relacji, i to w godzinach pozwalających zarówno na jednodniowy wypad, jak i na zaplanowanie w Busku dłuższego pobytu.

Pociągi pojadą z Kielc o 10:52 i 19:16. Z Buska zaś odjazdy zaplanowano o 12:00 i 20:28. Do obsługi trasy kierowane będą nowoczesne składy niskopodłogowe, a koszt biletu normalnego zaplanowano na zaledwie 6,20 złotych, co jest zgodne z Taryfą Świętokrzyską. W Kielcach połączenia skomunikowane będą z innymi pociągami, co pozwoli dotrzeć do Buska także z Katowic czy Krakowa. Zgodnie z rozkładem jazdy pociągi mają pokonywać trasę w ciągu 53 minut. Nowe połączenia sprzyjać będą nie tylko turystom odwiedzającym Busko-Zdrój, ale też mieszkańcom tego miasta, którzy będą mogli skorzystać z bogatej oferty kulturalnej i handlowej oferowanej przez stolicę województwa.

Za uruchamianie połączenia Przewozy Regionalne dostaną dodatkowe 74 tysiące złotych. Zarówno władze województwa, jak i buski samorząd wyrażają nadzieję, że wakacyjna przygoda to tylko przyczynek do rozwoju połączenia na nowo. O przywróceniu połączeń wiedzą już mieszkańcy, którzy nie kryją zadowolenia. Także obiekty uzdrowiskowe w Busku zostały poinformowane o planowanych wakacyjnych kursach. Nawet PKP PLK liczy, że połączenie będzie rozwijane - wszak jako zarządca infrastruktury ponosi koszty doprowadzania linii 73 do jak najlepszego stanu. Ponadto UMWŚ nie odpuszcza sprawy wydłużenia torowiska w kierunku centrum Buska, by końcowy przystanek znalazł się w pobliżu centrum i dworca autobusowego. Do tego czasu skomunikowania miasta z pociągami zapewnią autobusy, uruchamiane we współpracy z Urzędem Miasta i Gminy Busko. Pasażerowie pociągów będą mogli skorzystać z nich na podstawie biletu kolejowego.

fot. kolej.art.pl

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Anonimowe komentarze nie będą akceptowane