sobota, 14 kwietnia 2018

Koszalińska Kolej Wąskotorowa liczy na Twój 1% z podatku!

Kwiecień to miesiąc intensywnych rozliczeń podatkowych. Każdy obywatel ma prawo przekazać 1% podatku dowolnemu podmiotowi, zarejestrowanemu w KRS jako organizacja pożytku publicznego, aby przyczynić się do realizacji wielu istotnych zadań. Jedni dają na fundacje, inni przekazują na celowe działanie skierowane w stronę konkretnych osób. Jest też inna opcja, bo w Polsce nie brakuje pasjonatów, którzy założyli stowarzyszenia ratujące od zapomnienia i zagłady pojazdy czy historyczne sieci kolejek wąskotorowych.

Jednym z podmiotów, który liczy na 1%, jest Koszalińska Kolej Wąskotorowa. Kolejną opierkuje się Towarzystwo Miłośników Koszalińskiej Wąskotorówki, które od 2012 roku jest organizacją pożytku publicznego. Dzięki temu stowarzyszenie może zbierać pieniądze z podatku Polaków. W ubiegłym roku udało się pozyskać w ten sposób 16 598,66 złotych w ramach 1% podatku, które to środki przeznaczone zostały na naprawy torowe na odcinku Koszalin - Manowo, wraz z wymianą 80 podkładów na odcinku 60 metrów oraz uzupełnieniem i wymianą akcesoriów do mocowania szyny.

W tym roku Koszalińska Kolej Wąskotorowa obchodzi 120-lecie funkcjonowania. To dziś ostatnia czynna trasa kolei wąskotorowej na Pomorzu Środkowym. Pasjonaci, działający w strukturach TKKW, dokładają wszelkich starań w zakresie utrzymania i odbudowy zabytkowej kolejki. W tym roku plany są ambitne. Towarzystwo planuje zwiększyć zakres prac remontowych poprzez naprawę blisko kilometra torowiska wraz z podkładami. Szacowany koszt prac to blisko 150 tysięcy złotych, a zatem nie obejdzie się bez kwoty z 1% podatku. Każdy może wesprzeć inicjatywę, a wystarczy wpisać w swojej deklaracji numer KRS: 0000244589.

Oczywiście w Polsce nie brakuje innych inicjatyw, dla których kwota pozyskana z 1% stanowi istotne wsparcie i jest równie ważna. Warto rozważyć też wsparcie remontu lokomotywy wąskotorowej Lyd1-204, należącej do Kolei Wąskotorowej Rogów-Rawa-Biała, a także innych projektów, które z łatwością znajdziecie choćby na Facebooku.

Nie masz pomysłu na swój 1%? Przekaż go lokalnym inicjatywom transportowym - nigdy nie wiesz, gdzie trafisz w wakacje czy podczas weekendowego wypadu. Nigdy nie wiesz, czy nie będzie Ci dane skorzystać z wyremontowanego historycznego taboru albo trasy kolejki wąskotorowej, razem ze swoimi dziećmi. Ratujmy od zapomnienia - razem możemy wiele, a nic nas to nie kosztuje :)

fot. Koszalińska Kolej Wąskotorowa

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Anonimowe komentarze nie będą akceptowane