sobota, 28 kwietnia 2018

POZNAŃ: w czerwcu rusza Poznańska Kolej Metropolitalna

Już niewiele ponad miesiąc dzieli mieszkańców Wielkopolski i aglomeracji poznańskiej od startu Poznańskiej Kolei Metropolitalnej. Pierwsze pociągi wyjadą na trasy wokół Poznania 10 czerwca, wraz z wejściem w życie letniej korekty rozkładu jazdy.

Umowy o dofinansowanie pierwszych czterech linii PKM podpisano w ubiegłym tygodniu. To konsekwencja grudniowych porozumień pomiędzy Województwem Wielkopolskim, miastem Poznań, Powiatem Poznańskim, Powiatem Średzkim, Powiatem Wągrowieckim oraz gminami: Gmina Miejska Wągrowiec, Gmina Wągrowiec, Gmina Skoki, Gmina Czerwonak, Miasto i Gmina Buk, Gmina Granowo, Gmina Nowe Miasto nad Wartą, Gmina Środa Wielkopolska, Gmina Grodzisk Wielkopolski. Część samorządów nie zdążyło jeszcze przyjąć stosownych uchwał budżetowych, dlatego kolejna tura podpisania umów zaplanowana została na 7 maja.

Pierwsze linie PKM obsługiwać będą relacje z Poznania do Wągrowca, Nowego Tomyśla, Grodziska Wielkopolskiego i Jarocina. PKM obsługiwać będą Koleje Wielkopolskie i Polregio, jako przewoźnicy zależni od finansów Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego. Kolejne lata mają przynieść rozszerzanie oferty o kolejne trasy. Start połączeń do Rogoźna przewidziano na przełom 2019 i 2020 roku, do Wrześni i Kościana na rok 2020, zaś do Gniezna i Szamotuł w roku 2021. O dostępie do PKM marzy też Leszno. PKM ma już oczywiście logotyp i opracowany schemat identyfikacji wizualnej.

fot. UM Poznań

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Anonimowe komentarze nie będą akceptowane