poniedziałek, 2 kwietnia 2018

RZESZÓW: czarne chmury nad koleją do Jasionki...

No, nie jest dobrze. Czarne chmury zebrały się nad planami budowy linii kolejowej do lotniska Rzeszów-Jasionka. Podkarpackie, które chciałoby zbudować taką trasę w ramach Podmiejskiej Kolei Aglomeracyjnej, przegrało konkurs na dofinansowanie inwestycji. Pieniądze udało się otrzymać tylko na zakup taboru.

CUPT przekazał dla województwa podkarpackiego 117 milionów dofinansowania na zakup taboru i budowę zaplecza technicznego dla PKA. Z tej samej puli pieniądze dostał Szczecin i Pomorska Kolej Metropolitalna. Tymczasem, z powodu zbyt niskiej oceny wniosków, blisko 400 milionów złotych zostało zamrożone. Wśród projektów, którym się nie udało, znalazła się właśnie budowa linii kolejowej do Portu Lotniczego w Jasionce.

To zresztą nie jedyne inwestycje infrastrukturalne w ramach rzeczonego projektu. Poza budową 5-kilometrowego odcinka torów miały powstać nowe mijanki w Zaczerniu, Widełce, Trzcianie, Lutoryżu i Gliniku, a także budowę 12 nowych i modernizację 19 kolejnych przystanków i stacji. Województwo zamierza się odwoływać, ale póki co czeka na ostateczną decyzję. Na szczęście nawet jeśli nie uda się w tej chwili zrealizować inwestycji na lotnisko, Podmiejska Kolej Aglomeracyjna powstanie. Opóźni się jedynie termin uzyskania 100-procentowej zdolności przewozowej.

Zresztą podobny problem mają PKP PLK na Śląsku. Spółce nie udało się wywalczyć środków z CUPT, mających służyć przywróceniu połączenia Zawiercie - Tarnowskie Góry, pod kątem zapewnienia dojazdu pociągiem do Portu Lotniczego Katowice w Pyrzowicach.

fot. Agencja Gazeta (Rzeszów)

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Anonimowe komentarze nie będą akceptowane