sobota, 26 maja 2018

KRAKÓW: tramwaj na Górkę Narodową - projekt gotowy!

Kraków czeka niebawem wielka inwestycja transportowa, o której mówi się od wielu lat i nareszcie nabiera ona realnego kształtu. Zakończyły się bowiem prace projektowe w sferze budowy Krakowskiego Szybkiego Tramwaju do Górki Narodowej, co umożliwi rozpoczęcie właściwej budowy trasy. Odcinek Krowodrza Górka - Górka Narodowa stanowi III etap KST, wyczekiwanego przez mieszkańców rozbudowujących się osiedli północnego Krakowa. Wykonawca prac rozpoczął już działania związane z uzyskaniem zezwolenia na realizację inwestycji drogowej, bo oczywiście nie chodzi tylko o tramwaj, ale też o budowę dwupoziomowego skrzyżowania na Opolskiej.

Przypomnę, że w ramach inwestycji powstanie około 5,5 kilometra podwójnego torowiska wraz z jezdnią, rozbudowane zostaną ulice: Pachońskiego, Siewna i Bociana, powstanie też nowa droga na osiedlu Górka Narodowa, od planowanego skrzyżowania z Banacha do alei 29 Listopada. Pod Opolską będzie tunel, nad potokiem Sudoł zaś estakada. Puszczenie tramwajów wymaga budowy mostów nad Białuchą i Bibiczanką. Dodatkowo powstaną aż trzy parkingi zaporowe Park & Ride: na Górce Narodowej, przy Pachońskiego oraz przy pętli Krowodrza Górka. Najtrudniejszą sprawą, poza dostosowaniem projektu do istniejącego zagospodarowania przestrzeni na Prądniku Białym, będzie oczywiście budowa skomplikowanego skrzyżowania na Opolskiej.

Przygotowany projekt uwzględnił rozmaite potrzeby, w tym także wnioski mieszkańców dotyczące odsunięcia inwestycji od zabudowy mieszkalnej na tyle, na ile to możliwe. Trasa tramwajowa w założeniu ma umożliwić realizowanie 520 kursów na dobę, czyli średnio 12 kursów na godzinę w ciągu dnia, w każdym kierunku. Całość prac ma zostać zakończona w końcówce 2020 roku. Sfinansuje ją Miasto Kraków, przy udziale środków unijnych. Całkowity koszt inwestycji to około 380 milionów złotych.

fot. ZIKiT Kraków

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Anonimowe komentarze nie będą akceptowane