poniedziałek, 14 maja 2018

POZNAŃ: małe miasta idą w komunikację - czas na Pobiedziska

W Polsce widoczny jest trend organizowania przez małe miasteczka i gminy komunikacji miejskiej. Z pomocą rozmaitych źródeł finansowania udaje się wygospodarować jeden, dwa autobusy, by spiąć najważniejsze rejony choćby drobną, ale regularną, komunikacją. Do grona tego dołączyły podpoznańskie Pobiedziska, gdzie 2 maja zainaugurowano funkcjonowanie sieci autobusowej, obsługiwanej przez Zakład Komunalny w Pobiedziskach.

Start to nie byle jaki, bo na linie wyjechały trzy hybrydowe autobusy Solaris. W robocze dni długiego weekendu komunikacja powoli nabierała rozpędu, a od 7 maja kursuje normalnie, według zaplanowanych rozkładów jazdy. Do końca roku korzystanie z autobusów będzie darmowe. Burmistrz Pobiedzisk, Dorota Nowacka, czeka teraz na uwagi i wnioski mieszkańców względem funkcjonowania komunikacji i potrzeb przewozowych. Jako pierwsze wystartowały linie:

  • 472 Pobiedziska - Tuczno,
  • 473 Pobiedziska - Łagiewniki,
  • 476 Pobiedziska - Gołuń - Kociałkowa Górka - Pobiedziska,
W przeciągu kilku miesięcy pojawią się kolejne linie. Uruchomienie linii 474 na trasie Pobiedziska – Kocanowo – Latalice – Pobiedziska zostało odłożone, ze względu na planowane prace budowlane na drodze powiatowej. Najdalej z początkiem września uruchomione zostaną z kolei linie 475, 477 i 478, co da już komplet wszystkich zaplanowanych dla Gminy Pobiedziska tras autobusowych.

Jak zrobiły to Pobiedziska? Zakup autobusów możliwy był dzięki uzyskaniu dofinansowania unijnego na zakup trzech nowych hybrydowych autobusów Solaris Urbino 12 Hybrid. Do tej pory komunikacja właściwie nie istniała - pojedyncze kursy PKS-ów dedykowane głównie uczniom, pojedyncze kursy prywatnych przewoźników i stacja kolejowa na linii Poznań - Gniezno. I chyba to jest właśnie motorem zmian w takich małych miejscowościach. Oby za przykładem Pobiedzisk szły inne miasteczka i gminy, a samym Pobiedziskom życzę uruchomienia także kursów w dni wolne.

fot. Gmina Pobiedziska

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Anonimowe komentarze nie będą akceptowane