wtorek, 8 maja 2018

POZNAŃ: MPK planuje generalny remont PST

Poznańskie MPK ogłosiło plany na kolejne dwa duże remonty tramwajowe. W pierwszej kolejności wymieniany jest odcinek torowiska i sieci trakcyjnej na ulicy 28 Czerwca 1956 roku i Wierzbięcicach. Tam prace realizowane będą do skrzyżowania z Krzyżową i Kilińskiego. Będzie to kontynuacja prac planowanych do rozpoczęcia jeszcze w tym roku.

Drugą, jednak o wiele ważniejszą inwestycją, jest kompleksowy remont całej trasy Poznańskiego Szybkiego Tramwaju. Nie licząc modernizacji sieci trakcyjnej, którą przeprowadzono w zeszłym roku, od początku funkcjonowania PST nie była ona technicznie modernizowana w całości. Pierwsze tramwaje do Osiedla Sobieskiego pojechały przecież już w 1997 roku, a z trasy korzysta codziennie mnóstwo tramwajów, które przewożą dziennie nawet 100 tysięcy pasażerów. Z tego powodu kompleksowa modernizacja PeSTki jest konieczna. Remont trasy PST zakłada naprawę torów na ponad 6-kilometrowym odcinku, co będzie szczególnie skomplikowane z powodu usytuowania torowiska. Większość trasy leż w wykopie lub na estakadach, przez co realizacja prac wymagać będzie szczególnego przygotowania i projektu.

Obie powyższe inwestycje zrealizowane zostaną nie wcześniej niż w 2020 roku. Do tego czasu MPK będzie musiało zaplanować idealnie dopracowany projekt organizacji komunikacji zastępczej za PST, jako że bardzo trudno będzie połączyć ogromne osiedla Winogradów i Piątkowa z centrum Poznania bez szkody dla mieszkańców - nawet w wakacje.

fot. Głos Wielkopolski

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Anonimowe komentarze nie będą akceptowane