sobota, 2 czerwca 2018

KATOWICE: metro na Śląsku? To możliwe

W ubiegłym tygodniu media w południowej Polsce obiegła informacja o tym, że możliwe jest wybudowanie w krótkim czasie podstawowej sieci metra dla aglomeracji górnośląsko-zagłębiowskiej. Z pomysłem wyszedł Alstom Polska, dla którego sprawy budowy i dostarczania rozwiązań dla metra na świecie nie są obce. Koncepcja przedsiębiorstwa obejmuje budowę metra lekkiego, którego pociągi poruszałyby się nad powierzchnią ziemi, względnie w poziomie jezdni. Nawet jeśli trzeba by poprowadzić częściowo tunele podziemne, byłoby to tylko punktowe i nie będzie wymagało skomplikowanych zabiegów jak w przypadku budowy metra głębokiego np. w Warszawie. Specjaliści przekonują ponadto, że kopalnie nie stanowiłyby w tym względzie problemu, ponieważ chodniki położone są na dużo większej głębokości.

Alstom proponuje teraz system metra Axonis. To bezobsługowy system lekkiego metra, łatwy w budowie i poprowadzeniu przez zurbanizowane tereny. Ponadto system cechuje się dużą przepustowością, sięgającą nawet 45 tysięcy pasażerów na godzinę. Potrzebę budowy metra na obszarze GOP popiera Kierownik Katedry Transportu Kolejowego Wydziału Transportu Politechniki Śląskiej, dr hab. inż. Janusz Ćwiek. Według niego stworzenie konkurencyjnego czasowo systemu szybkiego transportu jest na Śląsku konieczne, ponieważ aglomeracja jest pod względem liczebności na równi z Warszawą. Doktor Ćwiek wylicza ponadto, że żadne naziemne rozwiązania transportowe nie będą w stanie nigdy sprostać potrzebie szybkiego przemieszczania się, bo i tramwaje i autobusy narażone są na zdarzenia drogowe i korki. Koleje Śląskie także nie będą w stanie zapewnić skutecznej komunikacji wewnątrz aglomeracji, gdyż korzystają z sieci PKP PLK, a nie, jak w Berlinie, z osobnych tras. Przez to częstotliwość pociągów jest ograniczona przepustowością, a składy kursujące co 30 minut nie są dla mieszkańców aglomeracji atrakcyjne w podróżach na krótkie dystanse.

Proponowany przez Alstom system opiera się na kolei konwencjonalnej, gdzie pociągi osadzone są na stalowych kołach, która może poruszać się na wiaduktach, pod ziemią i w poziomie ulicy, przy minimalnym promieniu łuku 45 metrów i nachyleniu toru 6%, co ułatwia wprowadzenie systemu do zatłoczonej i silnie zurbanizowanej aglomeracji śląskiej. W przypadku wariantu przebiegającego na wiaduktach metra, system pozwala na uruchomienie Axonis w ciągu 3–4 lat. Alstom deklaruje, że jeżeli ogłoszony zostanie przetarg na budowę systemu metra na Śląsku, to złoży swoją ofertę, a ponadto wyłoży część pieniędzy na tę inwestycję. Ponadto producent deklaruje wprowadzenie rozwiązań rekuperacji energii elektrycznej podczas hamowania składów na stacjach.

Czy Śląsk potrzebuje metra? Podobnie jak Kraków potrzebuje. Z tym, że w aglomeracji górnośląskiej stworzyć je będzie dużo łatwiej.

fot. Alstom

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Anonimowe komentarze nie będą akceptowane