niedziela, 24 czerwca 2018

MAŁOPOLSKA: Dzień Techniki Kolejowej w Chrzanowie

W ubiegłą niedzielę, 17 czerwca, po raz kolejny Stowarzyszenie "Stacja Chrzanów" zorganizowało Dzień Techniki Kolejowej. Z racji postępującej modernizacji magistrali E30 i dużego zaawansowania prac na trzebińskim dworcu, tegoroczna edycja imprezy odbyła się na terenie tzw. głównego dworca w Chrzanowie, nieopodal Fabloku. Po raz pierwszy wybrałem się na tę imprezę, która zaskoczyła mnie frekwencją. Pogoda była wyśmienita.Przy peronie 1 dostępna była ekspozycja taboru kolejowego. Przewozy Regionalne podstawiły jednostkę EN71, z kolei PKP Cargo przygotowały dwie spalinowe lokomotywy: SM31 i SM42. Dwa dni przed imprezą spółka przygotowała dla organizatorów i gości niespodziankę w formie "byka", czyli lokomotywę elektryczną ET22. Na koniec można było zwiedzić kolejowy pług odśnieżny. Do każdej z jednostek można było wejść, zasiąść za pulpitem, nadać sygnał "baczność". W jednostce EN71 dodatkowo można było sterować drzwiami. Do każdego z pojazdów ustawiały się długie kolejki. Na tyłach stacji swoje stanowisko miały chłopaki z Lokalnej Kolei Drezynowej, którzy przygotowali dla chętnych przejazdy drezynami na krótkim odcinku toru. Na odwiedzających czekały stoiska Stowarzyszenia oraz Gminy Chrzanów, gdzie można było uzyskać informacje, pobrać materiały promocyjne i otrzymać ostemplowaną pocztówkę okolicznościową. Zorganizowano także stoisko gastronomiczne z przekąskami, kanapkami i kiełbaską z grilla.
Spod dworca kolejowego co 20 minut kursowała drogowa ciuchcia dziecięca, dowożąca do Szkoły Podstawowej nr 5 w Fabloku. Tak odbywała się druga część imprezy. Do dyspozycji odwiedzających oddano ekspozycję makiety kolejowej, symulator pociągu EN57, a także obszerne zbiory archiwaliów, należące do Stowarzyszenia "Stacja Chrzanów". Przygotowano także wystawy tematyczne, dotyczące 160-lecia kolei w Chrzanowie, historii kolei w Płazie i projektów lokomotyw prof. Zebrzuskiego, powstałe w chrzanowskim Fabloku. Dla dzieci prowadzone były warsztaty i prelekcje dotyczące bezpieczeństwa na kolei, wyświetlano także filmy o tematyce kolejowej.Wisienką na torcie były kursy specjalnego pociągu, prowadzone między Chrzanowem a Trzebinią. Do tego celu Przewozy Regionalne udostępniły Pociąg Papieski, czyli złoty skład EN61. Wykonane zostały trzy pary kursów na tej trasie, a frekwencja dopisywała. W pierwszym kursie jednostka dosłownie pękała w szwach, co szczególnie dawało się we znaki pasażerom, jako że wewnątrz temperatura była niezwykle wysoka.


Imprezę tradycyjnie odwiedziły tłumy żądnych wrażeń kolejowych. Przybyli starsi i młodsi, mnóstwo rodziców z dziećmi, nawet małymi. Kolejny Dzień Techniki Kolejowej za rok. Może już na terenie zmodernizowanego dworca w Trzebini?

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Anonimowe komentarze nie będą akceptowane