niedziela, 3 czerwca 2018

POZNAŃ: Poznańska Kolej Metropolitalna już za tydzień!

Już za tydzień, w niedzielę 10 czerwca, gdy w życie wejdzie ogólnopolska letnia korekta rozkładu jazdy, rozpocząć kursowanie mają pociągi w ramach Poznańskiej Kolei Metropolitalnej. Koleje Wielkopolskie, jako przewoźnik systemu, deklarują gotowość do jej uruchomienia, zaś rozkłady publikowane przez PKP PLK faktycznie przewidują zwiększoną częstotliwość kursowania pociągów. Założeniem sieci PKM jest zapewnienie częstotliwości kursowania pociągów co pół godziny w szczycie i przynajmniej co godzinę poza szczytem i w dni wolne. Śledząc rozkłady faktycznie, no może poza kilkoma wyjątkami, cele te uda się zrealizować.

Jako pierwsze rozpoczną kursowanie pociągi linii PKM 2 do Nowego Tomyśla, PKM 3 na trasie (Wolsztyn) Grodzisk Wielkopolski - Poznań - Wągrowiec (Gołańcz) oraz PKM 4 do Jarocina. Na tej ostatniej trasie rozkład będzie zsynchronizowany z kursami Przewozów Regionalnych, które korzystają w tej trasy w stronę Kalisza czy Łodzi. We wrześniu pojawi się także linia PKM 5, która póki co kończyć będzie bieg w Swarzędzu, co spowodowane jest trwającym remontem linii Poznań - Warszawa. Kolejne założone destynacje to Wronki, Gniezno, Rogoźno Wielkopolskie, Września i Kościan - tam jednak pociągi zaczną pojawiać się stopniowo, w miarę napływu nowego taboru i finiszowania prac modernizacyjnych.

Obecnie w obrębie poznańskiego węzła kolejowego pociągami podmiejskimi przemieszcza się około 57 tysięcy pasażerów na dobę. Uruchomienie dodatkowych kursów pociągów kosztować będzie w tym roku niemal 3,5 miliona złotych, zaś w pełnym roku około 7 milionów. Kwotę tę wykładać będą solidarnie samorządowi partnerzy projektu, a jest to 5 powiatów i 15 miast.

fot. epoznan.pl

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Anonimowe komentarze nie będą akceptowane