wtorek, 26 czerwca 2018

WARSZAWA: wielki test I linii metra - próba większej częstotliwości

Jutro w Warszawie dojdzie do ciekawego eksperymentu. Metro Warszawskie zamierza bowiem przeprowadzić test, mający dać odpowiedź na pytanie, jak bardzo można zwiększyć częstotliwość kursowania pociągów I linii metra. Test związany jest z prognozowanym w przyszłości większym zapotrzebowaniem przewozowym wówczas, gdy II linia metra wzbogaci się o odcinki na Targówek i Wolę.

Jutro na I linię warszawskiego metra wyjadą 42 zamiast 36 pociągów. Obecnie szczytowa częstotliwość kursów wynosi średnio 140 sekund, a w trakcie testu ma się zbliżyć do 120 sekund, czyli 2 minut. Obecną częstotliwość udało się uzyskać dzięki zmianom w sposobie odprawy pociągów na szlaku. Wyłączono w tym celu semafory, a ruch prowadzony jest w oparciu o system SOP-2W i wskazania sygnalizacji kabinowej.

Test trwać będzie od początku kursowania metra do zakończenia porannego szczytu komunikacyjnego. W obracaniu składów pomogą dodatkowi maszyniści tak, by zminimalizować czas potrzebny na zmianę kierunku jazdy. Dziś I linia metra w Warszawie przewozi dziennie ponad 600 tysięcy pasażerów. Napływ dodatkowych pasażerów z linii M2 z pewnością zwiększy tę liczbę. Od dłuższego czasu Metro Warszawskie musi weryfikować i udoskonalać założenia techniczne i eksploatacyjne, które były słuszne ćwierć wieku temu. Dziś w Warszawie przydałaby się wręcz jeszcze jedna linia północ-południe, zapewniająca odciążenie istniejących szlaków.


Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Anonimowe komentarze nie będą akceptowane