piątek, 20 lipca 2018

"Kolejowa Nocna Szyna (Kolnosz)" Odcinek 138: linia Staßfurt - Egeln - Blumenberg (Niemcy)

Linia kolejowa Staßfurt - Egeln - Blumenberg to jedna z lokalnych linii kolejowych na terenie Saksonii-Anhalt. Linia liczy 32,6 kilometra długości i łączy stację w siedzibie powiatu Staßfurt z węzłem kolejowym w Bluenberg, leżącym na linii kolejowej z Magdeburga do Thale.

Koncesję na budowę linii otrzymało w 1872 roku Magdeburg-Halberstädter Eisenbahngesellschaft (MHE), które po kilku latach przepychanek przystąpiło do budowy linii na obecnej trasie. Prace ruszyły jeszcze w 1878 roku, a 15 grudnia 1879 roku pierwsze pociągi pojechały na odcinku Staßfurt - Hecklingen. Po nacjonalizacji MHE kolejny odcinek między Hecklingen a Egeln uruchomiono już jako pruską kolej państwową 15 września 1880 roku. Odcinek Egeln - Blumenberg uruchomiono 10 sierpnia 1881 roku. Linia kolejowa była w znacznym stopniu wykorzystywana w przewozach towarowych, dzięki wydobyciu rud potasu w Staßfurt i kopalniom węgla brunatnego w pobliżu Egeln. Przy linii kolejowej znajdowały się ponadto cukrownie. Załamanie gospodarcze doprowadziło najpierw do zamknięcia kopalni, a następnie także cukrowni. Po zjednoczeniu Niemiec kondycja linii zaczęła gwałtownie spadać. 

Ruch pasażerski na linii zawieszono najpierw na odcinku Blumenberg - Egeln, co stało się 29 maja 1999 roku. Później, 28 września 2002 roku, pociągi przestały kursować do stacji Staßfurt. Ostatecznie linię zamknięto 31 lipca 2003 roku. Trasę ze Staßfurt do Egeln wynajęto później spółce Anhaltische Bahn Gesellschaft, do wykorzystania jako bocznicy towarowej. Obsługa kontenerowa prowadzona jest do dziś. Od roku 2016 zresztą prowadzone są specjalne przejazdy pasażerskie na tej trasie, organizowane przez stowarzyszenie Nebenbahn Staßfurt-Egeln, będących w posiadaniu dzierżawcy linii. 


fot. Bahnbilder.de 

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Anonimowe komentarze nie będą akceptowane