piątek, 27 lipca 2018

"Kolejowa Nocna Szyna (Kolnosz)" Odcinek 139: Krebsbachtälerbahn Neckarbichofsheim Nord - Hüffenhardt (Niemcy)

Krebsbachtälerbahn, czyli Kolej Doliny Krebsbach, to lokalna linia kolejowa w północnej Badenii-Wirtembergii, o długości niespełna 17 kilometrów. Linia biegnie doliną rzeki Bach. Przewozy uruchomiono 16 października 1902 roku, a cała linia zintegrowana jest w ramach Verkehrsverbund Rhein-Neckar (VRN).

Geneza powstania linii jest prosta. Podczas budowy Badische Odenwaldbahn miasto Neckarbischofsheim zostało minięte o trzy kilometry na północ, toteż budowa linii podyktowana była zapewnieniem połączenia z trasą kolejową. Ponadto istnienie przemysłu cementowo-wapienniczego w dolinie rzeki Bach powodowało istotne naciski względem budowy linii przez Obergimpen aż do Hüffenhardt. Linia powstała ostatecznie jako prywatna kolej Badische Lokal-Eisenbahn (BLEAG), będącą spółką zależną firmy Lenz. Budowa przebiegała błyskawicznie, bo choć prace rozpoczęły się dopiero wiosną 1902 roku, to już w październiku uruchomiono przewozy. Już w 1927 roku okazało się, że linia przynosi straty, ale ostatecznie udało się uniknąć jej likwidacji aż do 1940 roku, kiedy w Siegelbach zaczęto produkować amunicję na potrzeby wojsk Rzeszy.

Po II wojnie światowej ruch towarowy kształtował się zadowalająco, jednak pasażerski już niekoniecznie. Pomogło nieco porzucenie trakcji parowej na rzecz wagonów spalinowych w latach 60. XX wieku - kursy przestały być tak deficytowe. Z czasem jednak trasa upadła i ustał regularny ruch pasażerski. trasę udało się utrzymać w sprawności dzięki prowadzeniu testowych jazd pociągów z zakładów w Neckarbichofsheim. Dopiero w 2010 roku, dzięki inicjatywie Verkehrsverbund Rhein-Neckar i lokalnych samorządów uruchomiono w sezonie letnim sezonowe przejazdy autobusami szynowymi Uerdinger. Mimo wieloletnich prób modelowania rozwiązań transportowych do dziś nie udało się wypracować sensownego układu kursowania i pociągi kursują w niedziele i święta oraz w drugą i czwartą środę miesiąca od maja do października. Realizowane jest po sześć par połączeń dziennie w podanym okresie.fot. Rhein Neckar Zeitung

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Anonimowe komentarze nie będą akceptowane