niedziela, 29 lipca 2018

RYBNIK: trwa odbudowa wąskotorówki do Rud

Są takie informacje, o których w mediach zwykle jest cicho. Albo nie mają wystarczającej siły przebicia, albo po prostu niewielu interesują. Tymczasem Rybnik zaangażował się w poprawę walorów turystycznych miasta, przez co początkiem lipca rozpoczęła się odbudowa dawnej kolejki wąskotorowej na odcinku od granicy miasta do stacji Rybnik Stodoły.

Kolejka wąskotorowa stanie się bardzo atrakcyjnym uzupełnieniem oferty miasta, w skład której wchodzi m.in. rzeka Ruda oferująca możliwość organizowania spływów kajakowych, trasy rowerowe i Morze Rybnickie - doskonałe do żeglowania i wędkowania. Powiązanie tego z historyczną kolejką wąskotorową o bardzo długiej tradycji zdaje się doskonałą inwestycją w rozwój turystyki, która w rejonie Rybnika i tak jest dość bogata. Stacja wąskotorówki w pobliskich Rudach znajduje się w końcu na Szlaku Zabytków Techniki.

Starania o odbudowanie torowiska rozpoczęły się już w ubiegłym roku, jednak miastu nie wystarczyło pieniędzy na rozstrzygnięcie przetargów. W tym roku pieniądze udało się zorganizować, przy czym wykorzystano pewien fortel. Realizacją zadania zajęły się Rybnickie Służby Komunalne, które podzieliły prace między siebie a zewnętrzną firmę. RSK kupiły m.in. ławki, oświetlenie i kosze na śmieci, zaś zasadnicze prace budowlane zlecono firmie Inżbud. Całość prac pochłonie 1,5 miliona złotych. W ich ramach pojawi się 700 metrów torowiska oraz peron w Stodołach, wyposażony w wiatę i elementy małej architektury. Projekt zostanie ukończony we wrześniu.

fot. UM Rybnik

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Anonimowe komentarze nie będą akceptowane