czwartek, 26 lipca 2018

RZESZÓW: linia do Stalowej Woli zelektryfikowana w 2021 roku

Kolejny raz przesuwa się termin elektryfikacji linii kolejowej 71 Ocice - Rzeszów. Pierwotnie mówiło się o 2020, a nawet o 2019 roku. Obecnie realny termin zrealizowania inwestycji to koniec 2021 roku. PKP PLK prowadzą obecnie procedurę przetargową w tym zakresie. Od jej powodzenia zależy, czy w przyszłym roku będzie można w miarę szybko rozpocząć realizację zadania.

Tymczasem trwa modernizacja linii kolejowej 68 między Lublinem a Stalową Wolą. Obecnie prowadzone są prace na północnym odcinku, ze stolicy Lubelszczyzny do Kraśnika. Po zakończeniu prac tamże, co zaplanowano na wrzesień, wykonawca przystąpi do realizacji południowego odcinka między Kraśnikiem a Stalową Wolą Rozwadowem. Zgodnie z założeniami, pierwsze pociągi elektryczne mają pojechać wyremontowaną trasą wraz z wejściem w życie nowego rozkładu jazdy w grudniu 2019 roku. Taki obrót spraw umożliwi przejazd pociągiem elektrycznym z Lublina aż do Przemyśla bądź Rzeszowa przez Przeworsk. Istniejąca tam łącznica kolejowa numer 612 umożliwia pociągom z i do Rzeszowa jazdę bez konieczności zmiany kierunku jazdy w Przeworsku.

Na liście rezerwowej Krajowego Programu Kolejowego do 2023 roku, czeka jeszcze projekt modernizacji południowego odcinka linii 68 ze Stalowej Woli do Przeworska. PKP PLK informuje, że zadanie to ma być realizowane dopiero w nowej perspektywie finansowej UE, czyli w latach 2021-2027. Oznacza to, że w najbliższych latach nie pojawią się tam żadne utrudnienia w ruchu pociągów. Do tego czasu przygotowane ma zostać studium wykonalności inwestycji, które określi wariant najlepszy dla tej trasy.

fot. lublin112.pl

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Anonimowe komentarze nie będą akceptowane