środa, 4 lipca 2018

ŚLĄSKIE: Jaworzno poligonem dla autobusów autonomicznych

Jaworzno od dawna jawi się jako przykład miasta, które pragnie systematycznie rewolucjonizować transport zbiorowy. Po czerwcowej obniżce cen biletów, która doprowadziła do zablokowania serwerów sprzedaży, oraz inwestycjach w elektryczny i hybrydowy tabor autobusowy, przyszła kolej na następne działania. Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, Miasto Jaworzno oraz Ministerstwo Infrastruktury podpisały niedawno list intencyjny, którego treścią jest stworzenie w Jaworznie specjalnej strefy testowej dla prototypowych autonomicznych pojazdów transportu publicznego, w ramach „Bezemisyjny Transport Publiczny”.

Pojazdy mają być testowane na terenie zajezdni PKM Jaworzno oraz na specjalnie przygotowanym obszarze testowym.Pojazdy mają charakteryzować się autonomicznością na poziomie SAE 3, a więc pozwalającą na warunkową jazdę autonomiczną pod nadzorem człowieka. Pierwsze testy w ramach programu NCBiR mają odbyć się już pod koniec przyszłego roku. Na razie trwa etap wniosków o dopuszczenie do postępowania. Wnioski takie złożyło 9 wykonawców, oferujących projekt i dostawę autonomicznych pojazdów. Do etapu drugiego dopuszczone zostanie maksymalnie 7 wykonawców, a obejmie on już realizację prototypów.

Program „Bezemisyjny Transport Publiczny” jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. W sumie budżet projektu, jaki przekaże na jego realizację NCBiR, wynosi 160 milionów złotych. Jaworzno jest zdeterminowane, by wdrażać kolejne pionierskie rozwiązania. Władze tego miasta zgodnie liczą, że to właśnie tam rozpocznie się polska historia pojazdów autonomicznych.

A tak to wygląda w Paryżu (fot. RATP)

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Anonimowe komentarze nie będą akceptowane