czwartek, 19 lipca 2018

WARSZAWA: rozpoczął się remont Dworca Głównego

W ubiegłym tygodniu Rynek Kolejowy poinformował o tym, że na obszarze warszawskiego Dworca Głównego rozpoczęły się już prace modernizacyjne. Po ich zakończeniu obiekt ma spełniać funkcję bufora dla pociągów dalekobieżnych z kierunków zachodnich, gdy ich wjazd do tunelu średnicowego będzie niemożliwy bądź mocno utrudniony z uwagi na modernizację tej trasy.

Trakcja PRKiI, która za ponad 80 milionów złotych realizuje projekt, dostała od PKP Polskie Linie Kolejowe wejście na plac budowy. Teraz prowadzone są tam prace ziemne, mające przygotować podłoże pod prowadzone prace, oraz demontaż starego torowiska. Na terenie Warszawy Głównej pojawiają się ponadto podkłady i szyny, a także inne materiały niezbędne do realizacji projektu. Nowy dworzec będzie się składał z dwóch peronów wyspowych, gdzie na każdym z nich staną po cztery wiaty. Poza tym wyposażony będzie we wszystkie niezbędne udogodnienia dla pasażerów. Dojście od Alej Jerozolimskich zapewni nowa kładka z windami i rampami rowerowymi.

Prace na Dworcu Głównym zakończą się wczesną jesienią 2019 roku. Wówczas PKP PLK planuje przywrócić kursowanie pociągów tamże. Ciągle zastanawia mnie, jak będzie wyglądać rozkład jazdy dla Warszawy Głównej do czasu rozpoczęcia modernizacji tunelu średnicowego. Czy początkowo trafi tam część pociągów Kolei Mazowieckich, kursujących dziś aż na Dworzec Wschodni?

fot. PAP

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Anonimowe komentarze nie będą akceptowane