niedziela, 5 sierpnia 2018

"Autobusem przez Polskę" Odcinek 89: Warszawa, linia 189

Linia 189 w Warszawie jest jedną z młodszych stałych linii autobusowych. Uruchomiona została 1 września 1992 roku, poprzez przekształcenie pospiesznego 509, początkowo na dość prostej trasie z Cmentarza Wolskiego przez Wolską, Połczyńską, Dźwigową, Chrobrego, Kleszczową, Łopuszańską, Hynka, Marynarską, aleję Lotników, Wałbrzyską, Dolinę Służewiecką i Świętego Bonifacego na Sadybę. Trzy lata później, 1 sierpnia 1995 roku, trasę tę wydłużono do Osiedla Górczewska przez Powstańców Śląskich.

W wyniku rozpoczęcia się przebudowy pętli Osiedle Górczewska z dniem 23 sierpnia 2006 roku linię 189 ponownie skrócono do Cmentarza Wolskiego, i na takiej trasie pozostała do końca czerwca roku 2008. Wówczas przywrócono ją na trasę do Osiedla Górczewska poprzednią trasą, a od marca 2010 roku autobusy puszczono przez Człuchowską i Lazurową. Od tej pory trasa pozostaje niezmienna.

Linia na swojej trasie posiada 40 przystanków oraz dwa dodatkowe, obsługiwane tylko w kierunku Sadyby. Autobusy pokonują tę trasę w czasie 50-65 minut, a kursy realizowane są co kilka minut w szczycie oraz co 10 minut w pozostałych porach dnia i w dni wolne. W całości obsługują ją przegubowce.


fot. Pawel192 (warszawa.wikia.com)

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Anonimowe komentarze nie będą akceptowane