poniedziałek, 13 sierpnia 2018

KRAKÓW: kolejna linia podmiejska - 314 do Trąbek

Portal Wielicka Infomacja Komunikacyjna i Jacek Mosakowski na swoim blogu Krabok poinformowali przed kilkoma dniami i planowanej nowej linii aglomeracyjnej 314. Będzie to kolejna podmiejska linia przyspieszona, na której powstanie decydujący wpływ będą mieli mieszkańcy terenów przez nią obsługiwanych.

Nowa linia obsłużyć ma trasę: Dworzec Płaszów – Wielicka – Wieliczka Krakowska – Wieliczka Piłsudskiego – Wieliczka Asynka – Wieliczka Gdowska – Lednica Górna – Tomaszkowice – Przebieczany – Trąbki – Trąbki Park & Ride. Zaporowy parking ma zostać zlokalizowany przy remizie OSP w Trąbkach, na terenie Gminy Biskupice. Pomysłowi mieszkańców przyklasnęli Wójt i Rada Gminy Biskupice, co poskutkowało stosowną uchwałą i podjęciem rozmów. Co prawda mieszkańcy liczyli na uruchomienie autobusu już we wrześniu, jednak z przyczyn formalnych tak się z pewnością nie stanie. Najpierw konieczne jest zawarcie z Krakowem stosownego porozumienia, ustalenie finansowania linii i, co oczywiste, stworzenie przystanków na nigdy nieobsługiwanej przez krakowskie MPK trasie.

Wysoce prawdopodobne jest jednak, że linia jesienią ruszy, być może w październiku. Mieszkańcy Gminy Biskupice, w swoim liście do władz gminy i Wieliczki, wnioskowali o godzinną częstotliwość. Na początek jednak będzie to raczej trudne, bo obieg jednej brygady będzie trwał najpewniej co najmniej 70 minut. Jak wskazuje Krabok, początkową częstotliwością będzie najpewniej 80 minut. To i tak nieźle, zważywszy na rozkłady niejednej linii podmiejskiej, która wykonuje kursy co 2-3 godziny. To bardzo ważna zmiana na południowy-wschód od Wieliczki. Dotąd krakowska komunikacja kończyła się na tymże mieście, a mieszkańcy od lat czekali na łatwe połączenie.

Pozostaje tylko liczyć, że nowa linia się sprawdzi i co więcej, że uda się z czasem wypracować takie rozwiązanie, które pozwoli pojechać autobusom kawałek dalej, aż do Gdowa, z którego codziennie do Krakowa dojeżdża wielu mieszkańców. I ja więc dołączam się do życzeń Jacka Mosakowskiego i WIK, aby takie komunikacyjne dążenia spełniały się częściej i aby mieszkańcy Gminy Biskupice, a docelowo i Gdowa, byli z nich zadowoleni.

Do linii 304 dołączy linia 314 (fot. Wieliczka City)

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Anonimowe komentarze nie będą akceptowane