czwartek, 30 sierpnia 2018

POLSKA: wrześniowa korekta kolejowego rozkładu jazdy

W najbliższą niedzielę, 2 września, wejdzie w życie przedostatnia w tym roku korekta kolejowego rozkładu jazdy w całym kraju. W sferze pociągów regionalnych zmiany będą jak zawsze kosmetyczne, więc poza powrotem pociągów na odcinku Lublin - Kraśnik oraz zamknięciem torowym odcinka Kraków - Rudzice, niewiele jest tutaj do zaznaczenia. Sporo jednak zmian zajdzie w sferze pociągów dalekobieżnych, uruchamianych przez PKP Intercity. Nowy rozkład obowiązywać będzie do 20 października, a zatem bardzo krótko.

Większość zmian wynika z prowadzonych prac na infrastrukturze PKP PLK. I tak np. pociąg IC Portowiec relacji Szczecin – Katowice zostanie skierowany trasą okrężną od Zduńskiej Woli przez Kłobuck, Tarnowskie Góry, Bytom do Katowic, w drugą stronę pojedzie dotychczasową trasą. Pociąg IC Słowacki relacji Warszawa – Wrocław – Warszawa, na odcinku Koluszki – Wrocław Główny wciąż pojedzie trasą okrężną przez Częstochowę i Opole Główne. Od 21 września do 20 października, z powodu modernizacji magistrali E20, trasą okrężną przez Toruń kursować będą:

 • EIC Chrobry (Szczecin – Warszawa – Szczecin).
 • EIC Lech (Poznań – Warszawa – Poznań) 
 • pociągi EIC Warszawa – Berlin – Warszawa.
 • IC Gałczyński (Warszawa – Szczecin – Warszawa) 
 • TLK Podlasiak (Suwałki – Szczecin – Suwałki),
 • TLK Gombrowicz (Lublin – Szczecin – Lublin),
 • TLK Warta (Warszawa – Zielona Góra/Gorzów Wielkopolski – Warszawa),
 • IC Zielonogórzanin (Warszawa – Zielona Góra – Warszawa),
 • TLK Noteć (Warszawa – Piła – Warszawa).
Pociąg TLK Moniuszko będzie kursował na trasie Szczecin - Warszawa przez Iławę, zaś zamiennie na trasie do Lublina uruchomiony zostanie inny pociąg. Pociągi IC Kopernik, IC Wieniawski i IC Rejewski jeżdżące na trasie Warszawa – Bydgoszcz – Warszawa nadal kursować będą przez Iławę.

Zawieszone zostanie kursowanie pociągów:

 • IC Sawa (Warszawa – Kraków – Warszawa) w okresie 25 września - 8 października w dni robocze,
 • TLK Korczak (Warszawa – Kraków – Warszawa) w okresie 2 września - 16 października,
 • EIC Norwid/Kaszub (Warszawa – Kraków – Warszawa) w okresie 25 września - 8 października w dni robocze,
 • TLK Galicja (Wrocław – Przemyśl – Wrocław),
Dodatkowo pociągi: IC Sawa, TLK Cyryl (Poznań – Kraków), IC Witkacy (Zakopane – Gdynia), TLK Korczak, EIC Norwid/Kaszub, będą w różnych porach i dniach kursować okrężnie, z pominięciem stacji Kraków Główny, a tylko przez Kraków Płaszów. Zaś pociąg IC Wyspiański z Przemyśla do Wrocławia i z powrotem, w okresie od 2 września do 17 października, całkowicie ominie Kraków. Skomunikowanie zapewnione będzie pociągiem TLK Kinga na stacji Miechów. Pociąg TLK Magnolia nie dojedzie do Krakowa, bo wciąż skrócony będzie do Katowic. TLK Cyryl w dni robocze, w okresie od 25 września do 8 października, pojedzie tylko na trasie Poznań - Kielce.
Za pociąg TLK Połoniny na odcinku Przeworsk - Tarnobrzeg uruchomiona będzie ZKA. Pociągi TLK Małopolska i TLK Karpaty pojadą nie przez Gorlice, ale przez Rzeszów.

Na trasie do Białegostoku w dalszym ciągu zawieszone będą: IC Dąbrowska i IC Jagiellończyk. TLK Staszic do Lublina w dalszym ciągu nie pojedzie od poniedziałku do czwartku i w niedziele, zaś odwrotnie od poniedziałku do czwartku i w soboty. W okresie od 3 do 17 września PKP Intercity wprowadzi ZKA na odcinku Świdwin – Runowo Pomorskie, w sumie za 7 par połączeń. Od 18 września do 2 października zamknięty będzie odcinek Sławno – Koszalin, gdzie 12 par pociągów zastąpionych będzie ZKA. Ponadto, od 2 września pociągi: IC Hutnik, IC Sukiennice oraz IC Witkacy będą zatrzymywać się w Smętowie. W Jastrowiu z kolei zaplanowano dodatkowe postoje dla pociągi TLK Kochanowski relacji Lublin – Kołobrzeg.

Przed podróżą należy bezwzględnie sprawdzać rozkład jazdy swojego pociągu, za pomocą strony internetowej Portal Pasażera lub na dworcach i stacjach kolejowych, gdzie znajdziecie plakaty z aktualnym rozkładem i wykazem zmian.

fot. Kurier Poranny

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Anonimowe komentarze nie będą akceptowane