piątek, 14 września 2018

GDAŃSK: są nabywcy na zabytkowy tabor Przewozów Regionalnych

W ostatnim czasie Przewozy Regionalne wystawiły na sprzedaż zabytkowy tabor kolejowy, od dłuższego czasu nieużywany w służbie liniowej. Poza dwoma zabytkowymi składami piętrowych wagonów Bhp wystawiono kilka starych szynobusów. Większość taboru znalazła potencjalnych nabywców, ale nie cały.

Wagonami piętrowymi zainteresowała się firma ASO Mieczkowski, która za każdy skład zaoferowała 232 470 złotych brutto, przy cenie wywoławczej na poziomie 119 tysięcy złotych. Oba składy decyzją Pomorskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków wpisane zostały do rejestru zabytków. Na szynobus SA101-001, wystawiony za 39,6 tysiąca złotych, ofertę złożyła Fundacja Ochrony Dziedzictwa Przemysłowego Śląska za niemal 80 tysięcy złotych brutto. Ta sama instytucja zaproponowała 83 640 złotych brutto za szynobus SA102-003 z roku 1996.

Nie udało się znaleźć nabywców na niesprawne szynobusy SA102-002 oraz SA104-001. Oba wpisane są do rejestru zabytków i zostaną ponownie wystawione na sprzedaż. Z jednej strony szkoda, że narodowy przewoźnik regionalny pozbywa się zabytkowego taboru, z którego mógłby uczynić prawdziwe perełki na specjalne okazje. Z drugiej jednak gdyby tabor taki miał stać w krzakach i niszczeć, lepiej by znalazł nowych właścicieli.

fot. Świat Kolei, 6/98

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Anonimowe komentarze nie będą akceptowane