sobota, 22 września 2018

KRAKÓW: węzeł Dworzec Główny zniknie

Temat zmiany nazwy zespołu przystankowego przy dawnym Dworcu Głównym w Krakowie pojawił się kilka lat temu. W sondzie przeprowadzonej już jakiś czas temu, głosujący jednoznacznie zasugerowali pozostawienie dotychczasowej nazwy, która od dziesiątek lat wwierciła się w zbiorową świadomość Krakowian. Tak się jednak nie stanie. ZIKiT zaplanował zmianę, dlatego od dziś miejsce to będzie zapowiadane w tramwajach i autobusach jako "Teatr Słowackiego".

Urzędnicy tłumaczą, że dotychczasowa nazwa wprowadzała pasażerów w błąd, zwłaszcza tych przyjezdnych. Z jednej strony to prawda, bo przecież Kraków Główny przeniósł się o kilkaset metrów dalej, pod perony. Z drugiej jednak trochę szkoda, bo przecież dla wielu linii tramwajowych i autobusowych przystanek ten jest położony najbliżej głównej stacji kolejowej. Zastanawiam się, dlaczego nie zdecydowano się nazwać przystanku Basztowa (Dworzec)? Byłoby jasno i czytelnie...

Kraków jednak postanowił zrobić prezent dla Teatru im. Juliusza Słowackiego, wynikający z 125-lecia tej instytucji. Bardzo niedobrze, że w Krakowie coraz więcej jest przystanków o dziwnych i nielogicznych nazwach, często będących ukłonem w stronę sponsorów, obiektów i instytucji. Tauron Arena Kraków Wieczysta czy Centrum Kongresowe ICE przygarną teraz kolejny ciekawy obiekt przystankowy, w postaci właśnie Teatru Słowackiego.

fot. Krzysztof Kalinowski / LoveKraków.pl

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Anonimowe komentarze nie będą akceptowane