środa, 5 września 2018

"Nocna Szyna" Odcinek 241: Strasburg, linia A

Nocna Szyna odwiedza francuski Strasburg. Miasto to leży przy granicy z Niemcami, licząc niespełna 280 tysięcy mieszkańców stanowi najważniejszy ośrodek miejski Alzacji. To miasto silnie związane z instytucją Unii Europejskiej, będące siedzibą Parlamentu Europejskiego i Europejskiego Trybunału Praw Człowieka.

Tramwaje pojawiły się w mieście pierwotnie w roku 1878, w postaci Pferdebahn. Od 1894 roku były elektryczne, jednak rok 1960 przyniósł ich kres. Przez ponad trzydzieści kolejnych lat w Strasburgu tramwaje nie kursowały. Zmiana nastąpiła na początku lat 90. XX wieku, gdy system zaczęto reaktywować. Plany odtworzenia tramwajów pojawiły się w latach 70., jednak dopiero w połowie lat 80. XX wieku przystąpiono do działania. Pierwsze tramwaje pojechały po nowych torowiskach w 1994 roku.

Pierwszą linią była linia A, kursująca na trasie Cervantes - Baggersee - Illkirch Lixenbuhl (od 4 lipca 1998 roku), liczącej niespełna 12 kilometrów. Niemal 20 lat później nastąpiło pierwsze wydłużenie trasy na zachodnie miasta. 30 listopada 2013 roku otwarto 1-kilometrowy odcinek Cervantes - Parc des Sports. Kolejne wydłużenie z Lixenbuhl do Graffenstaden, liczące 1,8 kilometra długości, uruchomiono 23 kwietnia 2016 roku. Od tego czasu linia A liczy 14,7 kilometra i ma 27 przystanków. Ponieważ tramwaje w Strasburgu mają charakter aglomeracyjny, także linia A wyjeżdża poza granice miasta.


fot. Pinterest

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Anonimowe komentarze nie będą akceptowane