czwartek, 20 września 2018

POLSKA: zmiany nazw przystanków kolejowych postępują

Kielce Ślichowice w miejsce stacji Kielce Czarnów, Warszawa Młynów zamiast Warszawa Koło, a ostatnio Twardogóra w miejsce Twardogóry Sycowskiej. W Polsce postępują procedury związane z ujednolicaniem nazw przystanków kolejowych tak, by nawiązywały do ich faktycznych lokalizacji. Nazwy zmienią także przystanki, które kilka lat temu znalazły się na terenie powiększonej Zielonej Góry.

Stacja Twardogóra Sycowska straciła przyrostek w wyniku wniosku Gminy Twardogóra, uchwalonego przez tamtejszą Radę Miejską. Dzięki temu jest tożsama z faktycznym położeniem stacji. Z podobnej procedury skorzystał samorząd Lubina, dzięki czemu najpewniej po zakończeniu remontu linii kolejowej 289 stacja Lubin Górniczy stanie się po prostu Lubinem. Podobnie zostały zmienione nazwy przystanków na: Kielce Słowik (wcześniej Słowik Przystanek), Opole Borki (dawniej Borki Opolskie), Opole Czarnowąsy (dawniej Czarnowąsy) i Opole Chmielowice (dawniej Chmielowice).

Niejednoznaczne nazwy stacji i przystanków kolejowych w Polsce często utrudniały orientację i wprowadzały zamieszanie w trakcie podróży. Zaobserwowany trend prowadzący do zmian w tej materii pozwala sądzić, że w przyszłości zajdą kolejne zmiany w tym zakresie.

fot. skrzypa (fotopolska.eu)

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Anonimowe komentarze nie będą akceptowane