wtorek, 2 października 2018

KRAKÓW: tak będą wyglądać nowe tramwaje dla MPK

Nowe tramwaje Solarisa i Stadlera trafiać zaczną do Krakowa na początku 2020 roku. To efekt podpisanej w styczniu umowy na dostawę 35 tramwajów, z opcją zakupu kolejnych piętnastu egzemplarzy. MPK Kraków zamierza z tej opcji skorzystać. Tymczasem konsorcjum Solaris Bus & Coach i Stadler Polska uchyliło rąbka tajemnicy względem wyglądu nowych tramwajów. Sprawa ogólnego designu tramwajów jest zamknięta, dlatego możliwa była już prezentacja wizualizacji nowych pojazdów dla Krakowa.

Tramwaje będą miały 33,4 metrów długości, a ich pojemność określona została na 227 osób, z czego 80 skorzysta z miejsc siedzących. Poza szeregiem udogodnień znanych już z Krakowa, pojazdy wyposażone zostaną w szersze drzwi, które pozwolą na sprawniejszą wymianę pasażerów na najważniejszych przystankach. Będą też absorbery energii zderzenia i system rekuperacji energii elektrycznej podczas hamowania. Zmniejszenie zużycia torowisk zapewnią skrętne wózki. Dwa z zamówionych tramwajów zostaną fabrycznie wyposażone w baterie, umożliwiające przejechanie bez prądu z sieci blisko 3 kilometrów. W pozostałych pojazdach będzie możliwość wdrożenia takiego rozwiązania w późniejszym czasie.

Tramwaje wyglądem nawiązywać mają do znanych już w Krakowie wzorców. Ściany czołowe przywodzą na myśl najnowsze krakowskie tramwaje Bombardier, zaś rozplanowanie wnętrza zbliżone będzie do układu zastosowanego w Krakowiakach od Pesy.

fot. MPK Kraków / FB

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Anonimowe komentarze nie będą akceptowane