środa, 10 października 2018

"Nocna Szyna" Odcinek 246: Düsseldorf, linia 701

W ramach kolejnych odcinków Nocnej Szyny pokręcimy się nieco po zachodnich aglomeracjach Niemiec, a dokładnie w zagłębiu Rhein-Ruhr. Znakiem rozpoznawczym tamtejszej komunikacji szynowej jest istnienie systemów lekkiej kolei miejskiej i tradycyjnych tramwajów, które to systemy ściśle ze sobą współgrają i w gruncie rzeczy nakładają się na siebie. Jednym z większych miast regionu jest niemal 600-tysięczny Düsseldorf, gdzie mamy do czynienia zarówno z tramwajami kursującymi w ramach Stadtbahn, jak i z tradycyjnymi tramwajami miejskimi. Operatorem systemu jest spółka Rheinbahn.

Pierwsza trasa tramwajowa powstawała w latach 1873-75, jako tramwaj konny. 1 lutego 1876 roku konne tramwaje zaczęły regularnie obsługiwać trasę Burgplatz – Bergisch-Märkischer Bahnhof. Kilka dni później tramwaje dotarły do Tonhalle. Sieć rozbudowywana była intensywnie przez kolejne lata, a w roku 1896 pojawiły się w mieście pierwsze tramwaje elektryczne, które do czerwca 1900 roku całkowicie wyparły tramwaje konne. W kolejnych latach rozbudowywano sieć, aż do II wojny światowej. Ruch tramwajowy wznowiono 8 marca 1945 roku. Sieć rozwijano także na inne miasta. Tramwaje docierały do okolicznych miejscowości: Neuss, Krefeld i Duisburga. W latach 80. XX wieku przystąpiono do przebudowy systemu tramwajów międzymiastowych na Stadtbahn, czyli lekką kolej o standardzie szybkiego tramwaju. W kolejnych latach otwierano kolejne tunele w centrum miasta, które pozwoliły zasadniczo odseparować ruch międzymiastowych linii, oznaczanych jako Uxx, od zwykłych linii tramwajowych w systemie numeracji 7xx.

Dzisiejsza bohaterka, linia 701, łączyła przez długi czas północ z południem, kursując trasą od dworca w Rath do końcówki Bentath Betriebshof. Jeszcze przed wojną kursowała jako linia 1. Numer 701 został jej nadany 1 stycznia 1980 roku. W roku 2014 linia liczyła 38 przystanków, a przejazd całą trasą trwał ponad 60 minut. Otwarcie kolejnego tunelu Stadtbahn, czyli Wehrhahn-Linie, które nastąpiło 20 lutego 2016 roku, spowodowało liczne zmiany w sieci szynowej w Düsseldorfie. Linia 701 została wówczas skrócona do Karolingerplatz, a następnie skierowana do Am Steinberg w Bilk. Liczy teraz 28 przystanków, a czas przejazdu wynosi średnio 35 minut.


fot. Bahn um Ratingen

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Anonimowe komentarze nie będą akceptowane