czwartek, 18 października 2018

SZCZECIN: odratowany SN61 oficjalnie pokazany światu

W niedzielę, 14 października, w Godkowie, podczas pikniku rowerowego towarzyszącego otwarciu trasy z Siekierek do Trzcińska-Zdroju, zaprezentowany został pasażerski wagon silnikowy serii SN61 o numerze 183. Pociąg ten wyprodukowany został dla PKP w roku 1972, jako jeden z 250 tego typu jednostek, w zakładach Ganz-Mavag w Budapeszcie.

Jednostka została uratowana od złomowania dzięki staraniom miłośników kolei i środkom przekazanym przez województwo zachodniopomorskie. Najpierw, w roku 2010, władze województwa wykupiły jednostkę od PKP Cargo, a następnie przekazały Przewozom Regionalnym. W 2014 roku członkowie Koła Miłośników Kolei przy Zachodniopomorskim Oddziale Przewozów Regionalnych rozpoczął się żmudny proces przywracania Ganza do świata żywych. Miłośnicy pracowali wolontariacko w wolnym czasie, a przeprowadzenie wszystkich napraw możliwe było dzięki finansowemu wsparciu marszałka województwa w kwocie w sumie 102 tysięcy złotych.

W SN61-183 wymieniono lub wyremontowano niemal wszystko, od instalacji przez wnętrze po poszycie. W szczecińskim oddziale NOT opracowano także dokumentacje systemu utrzymania pojazdu, w uzgodnieniu z Urzędem Transportu Kolejowego. Teraz więc na Pomorzu Zachodnim mamy żywy pomnik kolejowej historii, z którego co więcej można będzie pewnie nie raz skorzystać.

fot. Województw Zachodniopomorskie

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Anonimowe komentarze nie będą akceptowane