poniedziałek, 26 listopada 2018

CHRZANÓW: parowóz Ryś pojechał do remontu

Pewnie wszyscy mieszkańcy Chrzanowa doskonale znają Rysia - wąskotorowy parowóz serii T49 z 1946 roku - stojący od kilkunstu lat przed budynkiem MOKSiR-u. Jeden z symboli miasta niestety ucierpiał znacznie, stojąc pod chmurką, dlatego też stał się konieczny jego remont.

Mały parowóz szybko stał się lokalną atrakcją, jednocześnie przypominając o kolejowej historii Chrzanowa. Seria T49 powstawała bowiem w chrzanowskim Fabloku. Warunki atmosferyczne jednak Rysiowi nie sprzyjały. Pojazd znacznie skorodował, przez co zapadła się podłoga i odpadły schody. Z okazji 100-lecia Fabloku, jakie obchodzone będzie w maju 2019 roku, zapadła decyzja o jego restauracji. W Rysiu zostaną uzupełnione ubytki, przywrócona zostanie oryginalna malatura, a w otworach zostaną zamontowane szyby i zamykane drzwi. 

Ryś wróci do Chrzanowa za jakiś czas, gdzie czeka na niego miejsce przy placu Tysiąclecia. Parowóz został zdjęty z toru wystawowego w poniedziałek, 19 listopada, po czym załadowano go na platformę i wysłano w drogę do Jaworzyny Śląskiej, gdzie zostanie naprawiony w tamtejszym Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa. Ryś należy do Stacji Muzeum w Warszawie, i został użyczony Muzeum w Chrzanowie. 

fot. Przełom

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Anonimowe komentarze nie będą akceptowane