czwartek, 15 listopada 2018

GDAŃSK: dofinansowanie unijne dla Żuławskiej Kolei Dojazdowej

Żuławska Kolej Dojazdowa uzyskała 85-procentowe dofinansowanie unijne na poczet inwestycji w jej rozwój i modernizację. Wszystko ma służyć temu, by tej sieci wąskotorowej przywrócić znaczenie w lokalnym transporcie, jako wartość dodaną do jej bezapelacyjnego znaczenia turystycznego. Stosowną umowę podpisali 8 listopada w Nowym Dworze Gdańskim marszałek województwa pomorskiego i przedstawiciele Pomorskiego Towarzystwa Miłośników Kolei Żelaznych. Potencjał przewozów na tych trasach pokazały chociażby dodatkowe pociągi na Wszystkich Świętych, gdy w ciągu kilku dni z przejazdów na cmentarz w Nowym Dworze Gdańskim skorzystało ponad półtora tysiąca pasażerów.

Zanim rozpoczną się prace, przeprowadzona zostanie pełna inwentaryzacja linii Prawy Brzeg Wisły - Stegna - Sztutowo oraz ze Stegny do Nowego Dworu Gdańskiego. Na tej podstawie podjęte zostaną decyzje w sprawie niezbędnych prac i ich zakresy tak, by kolejka odżyła i stała się bardziej atrakcyjna. To dobry znak.

Sytuacja ŻKD była jeszcze jakiś czas temu nieciekawa. Po przemianach gospodarczych zlikwidowano wiele kilometrów tras wąskotorówki, m.in. do Malborka. Dzięki staraniom Pomorskiego Towarzystwa Miłośników Kolei Żuławskiej udało się uchronić istniejące do dziś odcinki, które z powodzeniem funkcjonują w ruchu turystycznym. Dzięki modernizacji może być tylko lepiej. Tego wszystkim mieszkańcom regionu, samej kolejce i ludziom o nią dbającym, serdecznie życzę.

fot. Żuławska Kolej Dojazdowa

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Anonimowe komentarze nie będą akceptowane