piątek, 30 listopada 2018

GDYNIA: elektrobusowe zmiany w komunikacji

ZKM Gdynia rozpoczyna właśnie liniową eksploatację autobusów elektrycznych. Tabor taki musi zostać wpasowany w istniejący układ komunikacyjny tak, by możliwe było jego jak najpełniejsze wykorzystanie. W trakcie kursowania autobusów będą one ładowane na pętlach za pomocą odbieraków pantografowych w stacjach szybkiego ładowania. Gdynia, w przeciwieństwie do Jaworzna, jest na tyle dużym miastem, że wprowadzanie całkiem nowych linii pod kątem autobusów elektrycznych nie jest dobrym pomysłem. Jest to też bez sensu, bo przecież nie o to chodzi. Dlatego właśnie od jutra, 1 grudnia, na sieci komunikacji autobusowej w Gdyni zajdą istotne zmiany, które umożliwią dostosowanie istniejących linii do ich obsługi z wykorzystaniem nowego taboru.

W pierwszej kolejności do obsługi autobusami elektrycznymi zostały wytypowane linie 128, 133, 150, 190, 282, N40 i N94. Trasy linii 119, 190 i 282 zostaną zmienione, dotychczasowe kursy linii 137 zastąpione zostaną przez nowe kursy linii 190, ponadto linia 119 pojedzie także w soboty. Obsługa komunikacyjna Dworca Morskiego i Domu Marynarza ulegnie zmianie. A szczegóły wyglądają tak:

LINIA 119 pojedzie do Dworca Morskiego przez Portową, Wendy i Chrzanowskiego, zamiast Wiśniewskiego i Polską. Zastąpi w ten sposób linię 137, obsługując jej dotychczasowe przystanki. Będzie ponadto wykonywać więcej kursów. W dni powszednie kursować będzie w godzinach 6:30 - 18:00 oraz od 9 do 16 w soboty.

LINIA 190 zostanie wydłużona z Dworca Głównego do Placu Kaszubskiego ulicami Władysława IV, 10 Lutego, Dworcową i Wójta Radtkego (powrót: Jana z Kolna, plac Konstytucji, Dworcowa). Wszystkie kursy tej linii wykonywane będą do krańca Witomino Leśniczówka, część z nich zaś wykonywana będzie przez Polną na Starym Witominie. Wchłonięcie kursów linii 137 oznacza, że w godzinach międzyszczytowych autobusy linii 190 pojawiać się będą na przystankach aż co 10 minut. 

LINIA 282 zostanie skierowana do Domu Marynarza, zamiast krańca na Węźle Franciszki Cegielskiej. Ponadto w kierunku Domu Marynarza linia 282 będzie kierowana zmienioną trasą przez Janka Wiśniewskiego i plac Konstytucji do Dworca, a dalej ulicami: Wójta Radtkego, 3 Maja, Armii Krajowej, Władysława IV, Świętojańską i aleją Piłsudskiego (dziś kursuje tak linia 128).

LINIA 133 zostanie wydłużona w prawie wszystkich kursach w dni powszednie do Dworca Morskiego. Zajazdy linii do Domu Marynarza będą realizowane tylko w niedziele i święta, w godzinach 9-19.

LINIA 160 będzie we wszystkich kursach dojeżdżać wyłącznie do Dworca Głównego.

fot. Gdynia.pl

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Anonimowe komentarze nie będą akceptowane