czwartek, 8 listopada 2018

KIJÓW: pociągiem na lotnisko już w listopadzie

Pierwotnie planowano, że pierwsze pociągi do międzynarodowego portu lotniczego Kijów Boryspol dotrą 1 grudnia. Zgodnie z ostatnimi zapowiedziami ze strony premiera Ukrainy Wołodymyra Hrojsmana, ma się to stać wcześniej - jeszcze w listopadzie. W październiku linia przeszła testy użytkowe i w zasadzie nic nie stoi na przeszkodzie, by rozpocząć regularne kursy.

Rozpoczęta w maju inwestycja pochłonęła około 580 milionów hrywien, czyli ponad 20,5 miliona dolarów. Pociągi mają jechać z centrum miasta na lotnisko zaledwie 35 minut, a koszt jednorazowego biletu wyniesie 80 hrywien, czyli około 10 złotych. Kijów Boryspol to największy port lotniczy na Ukrainie, do którego do tej pory dostać było się bardzo ciężko. Połączenie kolejowe zdecydowanie uprości sprawę. W ramach inwestycji zbudowano prawie 4-kilometrową trasę kolejową, wiadukt o długości 272 metrów oraz perony przy lotnisku. Dla podróżnych przygotowano zadaszenie między peronami a terminalem lotniska, które ochroni ich przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi.

Pociągi będą kursować z dworca Kijów Centralny, zatrzymując się na przystankach Wydubyczi, Darnycia i w rejonie estakady nad drogą do Charkowa. Obsługę połączenia zapewni 11 szynobusów Pesa 620M i dwa szynobusy Pesy 630M. W przyszłym roku z połączenia może szacunkowo skorzystać nawet 3 miliony pasażerów.

fot. Pasazer.com

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Anonimowe komentarze nie będą akceptowane