piątek, 2 listopada 2018

"Kolejowa Nocna Szyna (Kolnosz)" Odcinek 153: S5 Zug - Pfäffikon, Schwyz (Szwajcaria)

Wzorem wielu niemieckich aglomeracji, także wszystkie większe miasta Szwajcarii posiadają rozwiniętą sieć szybkiej kolei miejskiej, choć zwykle jest to bardziej kolej aglomeracyjna. Nie inaczej jest w Zurychu, chyba najbardziej znanym mieście tego kraju, położonego na krańcu Jeziora Zuryskiego. Linie tamtejszej S-Bahn oplatają miasto i szereg sąsiednich miejscowości, gęstą siecią połączeń.

Jedną z linii jest S5, która kursuje z jednej strony jeziora na drugą, robiąc łuk wokół jeziora przez Zurych. Linia S5 łączy stację Zug z dworcem Pfäffikon w kantonie Schwyz, kursując przez Affoltern am Albis, Zurych, Uster, Wetzikon i Rapperswil. Częściowo jest to linia przyspieszona, bo nie zatrzymuje się na wybranych stacjach. W sumie obsługuje ich 22, a czas przejazdu to około półtorej godziny. Pociągi kursują co pół godziny.

Pierwotnie, przed zmianą trasy w 2015 roku, na odcinku Zurych - Pfäffikon linia S5 funkcjonowała jak obecnie, jednak na zachód od Zurychu pociągi kursowały do Oberglatt, skąd dalej jechały albo do Niederweningen, albo do Rafz. W tamtym czasie na odcinku Oberglatt - Niederweningen funkcjonowała także linia wahadłowa S55, zapewniająca wygodne przesiadki na pociągi do Rafz.


fot. SBB

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Anonimowe komentarze nie będą akceptowane