wtorek, 20 listopada 2018

KRAKÓW: baza Kolei Małopolskich powstanie w Oświęcimiu

Próby stworzenia przez Koleje Małopolskie bazy w Krakowie były torpedowane na wszelkie możliwe sposoby. Wszystko po to, by udowodnić, że ten samorządowy przewoźnik nie może konkurować z Przewozami Regionalnymi, co miało ostatecznie doprowadzić do odbudowy nadszarpniętej pozycji przewoźnika w Małopolsce. KMŁ znalazły jednak inne rozwiązanie, którego zwieńczenie nastąpiło w piątek, 16 listopada, efekty zaś zobaczymy latem przyszłego roku.

Koleje Małopolskie dogadały się z władzami Oświęcimia w sprawie dzierżawy terenu z torami odstawczymi przy dworcu kolejowym w Oświęcimiu, tzw. "Japana". To 5 torów odstawczych, wraz z oświetleniem, kanałem i rozjazdami, oraz teren o powierzchni 15 tysięcy m.kw. Stosowna umowa została już podpisana przez Prezesa Kolei Małopolskich, Grzegorza Stawowego, oraz Prezydenta Oświęcimia, Janusza Chwieruta. Umowa obowiązywać będzie przez trzy lata, jednak istnieje oczywiście możliwość jej przedłużenia. Na miejscu zostanie rozstawiona hala namiotowa, która przykryje trzy tory odstawcze. Spółka zamierza także zbudować trzy kanały do przeprowadzania przeglądów swoich składów. Na terenie bazy znajdzie się także myjka wagonowa i pojazd sanitarny do odfekalniania składów. Prace przy porządkowaniu terenu już ruszają. Nowe zaplecze zostanie oddane do użytku w przyszłoroczne wakacje.

Idąc tym tropem Koleje Małopolskie powinny niedługo zacząć docierać do Oświęcimia. Deklaracje o wznowieniu przewozów na trasie Skawina - Spytkowice - Oświęcim najpewniej więc się ziszczą, tylko jakoś nie chce mi się wierzyć, że nowe władze województwa zechcą obsługę tej trasy powierzyć właśnie Kolejom Małopolskim. A może się mylę...?

mat. Koleje Małopolskie

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Anonimowe komentarze nie będą akceptowane