sobota, 17 listopada 2018

KRAKÓW: umowa na Północną Obwodnicę Krakowa podpisana

Kręta i wyboista była droga do Północnej Obwodnicy Krakowa. Były protesty mieszkańców i niezgodności ze strony samorządów, były kłopoty finansowe, wreszcie nie lada wyzwaniem okazało się wyłonienie wykonawcy tej niezwykle ważnej inwestycji. Wszystko wskazuje jednak na to, że już w 2023 roku będzie można z niej skorzystać, a północne dzielnice Krakowa odetchną z ulgą. We wtorek, 13 listopada, na Węźle Modlnica podpisano bowiem umowę na realizację trasy S52 na odcinku o długości 12,5 kilometra.

Północną Obwodnicę Krakowa zbuduje konsorcjum firm Gulermak i Mosty Łódź. Na zadanie przewidziano niemal półtora miliarda złotych. Na szczęście projekt zakłada budowę w taki sposób, że każda jezdnia drogi S52 będzie posiadała trzy pasy ruchu. Powstanie też 27 mostów, 20 kilometrów zbiorczych dróg dojazdowych oraz trzy tunele: pod rzeką Prądnik, pod wzgórzem w Batowicach oraz pod wzgórzem Syberia. Węzły w obrębie POK będą zlokalizowane w Zielonkach, w Węgrzcach (zjazd na Warszawę), zaś ostatnim elementem inwestycji będzie Węzeł Mistrzejowice.

Koncepcję budowy trasy przygotowała firma Sweco. Wyłonienie wykonawcy inwestycji zajęło blisk rok z uwagi na odwołania wykonawców w prowadzonym przez GDDKiA przetargu. Trasa będzie gotowa w 2023 roku. Wedle szacunków w roku 2025 będzie z niej korzystać nawet 30 tysięcy pojazdów na dobę. Północna Obwodnica Krakowa pozwoli uniknąć wjazdu do miasta jadącym od strony Warszawy w kierunku Katowic, Zakopanego czy Tarnowa, podobnie w drugą stronę. Opolska odetchnie więc głęboko.

mat. Sweco i GDDKiA

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Anonimowe komentarze nie będą akceptowane