środa, 28 listopada 2018

OŚWIĘCIM: ruszyła rozbiórka dworca kolejowego

PKP rozpoczęło rozbiórkę budynku dworca kolejowego w Oświęcimiu. W tym miejscu powstanie nowy budynek, którego budowa ma się zakończyć w ostatnim kwartale przyszłego roku. Inwestycję za 16,5 miliona złotych finansuje państwo i kolej.

Nowy dworzec będzie się wpisywać w kanon zgrabnych budynków systemowych. Składać się będzie z dwóch niezależnych części. Pierwsza z nich, zachodnia, składać się będzie z przeszklonej poczekalni, kas i toalet, a także posterunku SOK. Wschodnia część będzie się składać z czterech lokali usługowo-handlowych. Całość będzie przykryta jednym, wspólnym zadaszeniem. Na zewnątrz budynków znajdą się miejsca dla podróżnych i stojaki dla rowerów. W obrębie dworca zostaną postawione maszyny vendingowe, znajdzie się też biletomat, bankomat, paczkomat i samoobsługowe szafki bagażowe. Z wartych odnotowania nowinek technicznych wspomnieć należy o ekologicznej instalacji odzyskiwania wody deszczowej, która służyć będzie spłukiwaniu toalet i nawadnianiu okolicznej zieleni. Mozaika z wnętrza holu obecnego dworca, zaprojektowana przez Kazimierza Gąsiorowskiego, zostanie zachowana i wyeksponowana na elewacji nowego budynku. 

Całości dopełni nowe zagospodarowanie terenu przed dworcem. Powstanie tam nowa pętla autobusowa i parking. Pierwotnie planowano remont starego budynku, jednak z powodu nieopłacalności tego przedsięwzięcia zdecydowano się rozpisać przetarg na budowę całkiem nowego obiektu. 

wiz. PKP S.A.

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Anonimowe komentarze nie będą akceptowane