poniedziałek, 19 listopada 2018

TRÓJMIASTO: Polregio na linii PKM?

Pomorska Kolej Metropolitalna okazała się sukcesem już dawno. Rośnie liczba pasażerów, jednak jakości usług coraz trudniej jest dotrzymać. Obsługująca trasy PKM spółka PKP SKM Trójmiasto ma kłopoty z realizacją rozkładu, z uwagi na ograniczoną ilość taboru. Nie ma się więc co dziwić, że władze województwa pomorskiego próbują znaleźć wyjście z tej nieciekawej sytuacji tak, by pasażer wyszedł z niego obronną ręką. Jedynym wydaje się pomoc Przewozów Regionalnych.

Urząd marszałkowski województwa pomorskiego prowadzi w tej sprawie negocjacje z Przewozami Regionalnymi. Przewoźnik ten miałby wejść na linię dla obsługi części połączeń. To skutek wniosków SKM Trójmiasto o ograniczenie rozkładu jazdy na liniach PKM, którego obecnie nie jest w stanie bezproblemowo realizować (co chwilę wypadają kursy, zastępowane komunikacją autobusową). Obsługa połączeń miałaby zostać przekazana na rzecz PR z dniem 9 grudnia tego roku. Przewoźnik ten miałby realizować kursy z wykorzystaniem dwóch szynobusów od województwa, których notabene teraz używa SKM. Rezerwę miałaby stanowić jednostka SA138, pozyskana na drodze wymiany z Kolejami Śląskimi.

Wbrew pozorom, poza ułatwieniem życia podróżnym, chodzi oczywiście także o pieniądze. Przewozy Regionalne mogą bowiem realizować przeglądy i podstawowe naprawy u siebie, w Chojnicach. W związku z charakterem linii PKM do Kościerzyny i intensywnym zużyciem mechanicznym pociągów może to przynieść oszczędności rzędu 10 milionów złotych w skali 4 lat. Na taki okres pomorskie zamierza porozumieć się w sprawie obsługi PKM z Przewozami Regionalnymi. Na szczęście pasażer nie powinien się niczego obawiać, bo oferta na linii PKM ma pozostać niezmieniona - będzie tylko jedna taryfa SKM. Z takiej współpracy z Przewozami Regionalnymi może wyniknąć jeszcze jeden, poza normalną realizacją rozkładu jazdy, pozytywny skutek. Do szynobusów z Newagu można dopinać wagony, a Przewozy Regionalne przygotowują właśnie jeden szczególny - wagon przeznaczony do przewozu rowerów. Takie ułatwienie w sezonie letnim byłoby na wagę złota dla wszystkich, którzy pragną w słoneczne dni "rowerowo" zwiedzić serce Kaszub. Ale jak to ostatecznie będzie?

fot. PKM S.A.

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Anonimowe komentarze nie będą akceptowane