poniedziałek, 24 grudnia 2018

KIELCE: osobowym z Kielc do Warszawy?

Nowa władza samorządowa oznacza zawsze dziwne pomysły, bez względu na region naszego kraju. Nowy marszałek województwa świętokrzyskiego wpadł na ciekawy i głupi pomysł, o którym doniosło kilka dni temu Radio Kielce. Chodzi mianowicie o to, by poprawić komunikację między stolicą Ziemi Świętokrzyskiej a stolicą Polski za pomocą... Przewozów Regionalnych. W rozkładzie jazdy miałoby pojawić się nowe połączenie bezpośrednie.

Ja już nie będę może komentować samego pomysłu pana Bętkowskiego, który jest po prostu durny, ale odniosę się do ewentualnych kosztów uruchomienia takiego pociągu. W grę wchodzi tylko uruchomienie połączenia na zasadach komercyjnych, bo zgodnie z ustawą o publicznym transporcie zbiorowym marszałek nie ma możliwości finansowania tego rodzaju pociągów. Przewozy Regionalne raczej nie uruchomią go na własne ryzyko, bo ich na to nie stać. Teraz pojawia się pytanie: po co w ogóle wymyślać coś takiego? Przecież z Kielc można sobie pojechać pociągiem Regio do Skarżyska-Kamiennej, tam wsiąść w pociąg Kolei Mazowieckich do samej Warszawy, i po kłopocie. A jeśli komuś pasuje, korzysta z usług PKP Intercity, choćby trzeba było w tym celu podjechać do Włoszczowy.

Chyba byłoby lepiej, gdyby marszałek Bętkowski dołożył pociągów na trasie Kielce - Włoszczowa - Częstochowa. Takie rozwiązanie nie dość, że wykonalne, to jeszcze z pewnością poprawiłoby dostępność Warszawy.

fot. Radio Kielce

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Anonimowe komentarze nie będą akceptowane