wtorek, 18 grudnia 2018

POLSKA: Arriva Bus zwija kolejnych sześć oddziałów

Podczas gdy w całym kraju pociągi zaczynają kursować według nowego rozkładu, władze kilku miejscowości i regionów mają nie lada problem. Arriva Bus Transport Polska poinformowała o likwidacji działalności w zakresie prowadzenia autobusowych przewozów lokalnych w sześciu regionach. Autobusy Arrivy znikną z oddziałów Węgorzewo, Kętrzyn, Bielsk Podlaski, Sędziszów Małopolski, Prudnik i Kędzierzyn-Koźle, a zatem przestaną zapewniać komunikację w tych regionach. Przewozy prowadzone będą do momentu wygaśnięcia wszystkich zobowiązań wynikających z zawartych umów, jednak tylko do końca czerwca 2019 roku.

Arriva wskazuje, że decyzja ta podjęta została wobec rosnących cen paliw (olej napędowy jest ostatnio faktycznie bardzo drogi), ale też kosztów ubezpieczenia pojazdów. Wzrost kosztów eksploatacyjnych, w połączeniu z coraz większą, nieuczciwą konkurencją i spadającą liczbą pasażerów spowodował trwałą nierentowność prowadzonej działalności przewozowej. Wydaje się, że w obecnej sytuacji tylko nowelizacja ustawy o transporcie zbiorowym i wprowadzenie do gry spółek samorządowych i wojewódzkich może uzdrowić stan lokalnego transportu autobusowego w Polsce. Ten od wielu lat jest w agonii i niewiele wskazuje na to, by cokolwiek mogło się zmienić. Prywatni przewoźnicy jeżdżą tylko na trasach i w godzinach, gdy jest to opłacalne, zaś w weekendy i święta mieszkańcy wielu rejonów naszego kraju odcięci są od jakiejkolwiek formy transportu. Szczęśliwi ci, którzy mieszkają w zasięgu działania miejskich zakładów komunikacji, albo mają względnie funkcjonującą linię kolejową pod bokiem.

Arriva próbowała uniknąć takiego rozwiązania, szukając oszczędności, rekonstruując rozkłady jazdy czy wreszcie próbując jak najlepiej obracać swoim majątkiem, by minimalizować straty. Zabiegi te jednak na niewiele się zdały, dlatego skończy się to właśnie w taki sposób. Firma zamierza wesprzeć pracowników likwidowanych oddziałów zarówno w przypadku chęci przekwalifikowania, jak i przejścia na własną działalność. Ponadto każdy pracownik otrzymał propozycję relokacji z zapewnieniem dodatkowych świadczeń, gdyby ktoś zdecydował się podjąć pracę w innym miejscu kraju, a dla odchodzących zapewniona zostanie odpowiednia odprawa.

fot. Arriva

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Anonimowe komentarze nie będą akceptowane