wtorek, 25 grudnia 2018

POZNAŃ: zmiana numeracji linii autobusowych od stycznia

1 stycznia 2019 roku w Poznaniu zaczną pojawiać się nowe linie autobusowe. Właściwie będą to stare linie, którym przed dotychczasowym numerem urośnie jedynka. W ten sposób ZTM Poznań ujednolici system transportu miejskiego tak, że wszystkie linie organizowane przez niego będą miały trzycyfrową numerację. System ma stać się bardziej czytelny. Oczywiście zmiany nie będą wprowadzone od razu - etap przejściowy będzie trwał około 3-4 miesiące. W tym czasie stopniowo wymieniane będą kolejne tabliczki na przystankach i oprogramowanie w autobusach. Nie od razu też wymieniane będą rozkłady jazdy, co może poniekąd sprawiać problemy.

Zmiana w Poznaniu nawiązuje do tendencji, jaka od kilkunastu lat kultywowana jest w okolicznych gminach. Nowy system numeracji linii podmiejskich zakłada pewną regularność, a mianowicie począwszy od kierunku północnego, po wschodniej stronie Warty, numeracja linii rośnie w miarę poruszania się w kierunku zgodnym z ruchem wskazówek zegara. Zgodnie z tym na terenie gmin Czerwonak i Murowana Goślina kursują linie o numerach powyżej 300; dla gmin Swarzędz, Kleszczewo, Pobiedziska i Kostrzyn zarezerwowane są numery 400-499, dla Kórnika i prawobrzeżnej części Mosiny – numery 500-599. Linie z rodziny 6xx kursują na terenie gmin Luboń, Puszczykowo i lewobrzeżnej części Mosiny, siedemsetki w gminach Komorniki i Dopiewo, zaś osiemsetki w gminach  Tarnowo Podgórne i Rokietnica. W gminie Suchy Las funkcjonują linie 900-999.

Zgodnie z tym planem w Poznaniu funkcjonować będą linie z rodziny 1xx. Co ważne, nie będzie się to wiązało z jakąkolwiek zmianą rdzenia numeracji. Linia 60 stanie się więc linią 160, zaś linia 92 linią 192. Zachowane zostaną numery linii, które już zostały uruchomione jako trzycyfrowe, np.170 i 188. Numeracja linii tramwajowych się nie zmieni.

fot. ZTM Poznań

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Anonimowe komentarze nie będą akceptowane