piątek, 28 grudnia 2018

ŚLĄSKIE: gruntowny remont trasy kolejowej do Wisły Głębce i nie tylko

Saga linii kolejowej prowadzącej w serce Beskidu Śląskiego, przez Ustroń do Wisły Głębce, wreszcie ma szansę znaleźć szczęśliwy finał. PKP PLK przygotowują się bowiem do realizacji dużego przedsięwzięcia infrastrukturalnego, które obejmie kilka linii kolejowych. Przed świętami ogłoszony został przetarg w ramach projektu o nazwie "Rewitalizacja linii kolejowych nr 694/157/190/191 Bronów – Bieniowiec – Skoczów – Goleszów – Cieszyn / Wisła Głębce”.

W ramach prac, poza modernizacją samych torowisk i infrastruktury towarzyszącej, przebudowane mają zostać stacje i przystanki: Pierściec, Skoczów, Goleszów, Cieszyn, Ustroń, Ustroń Polana, Wisła Uzdrowisko, Chybie Mnich, Zaborze, Skoczów Bładnice, Goleszów Górny, Bażanowice, Ustroń Zdrój, Wisła Dziechcinka i Wisła Kopydło. Dodatkowo w ramach prac pojawią się nowe perony Skoczów Osiedle i Ustroń Poniwiec. Przystanek Cieszyn Mnisztwo zmieni nazwę na Cieszyn Uniwersytet, z kolei zamiast Wisły Obłaziec uruchomiony zostanie, nieco przesunięty, przystanek Wisła Jawornik. Samych torów ma zostać wymienione niemal 52 kilometry. Nowe urządzenia srk zwiększą przepustowość linii, a pociągi pojadą szybciej. Nowe rozjazdy będą ogrzewane elektrycznie, przez co zima nie będzie już miała aż tyle do powiedzenia przy okazji prowadzenia ruchu pociągów. Do życia wróci także odcinek Goleszów - Cieszyn, od lat nie używany w ruchu pociągów - odbudowana tam zostanie sieć trakcyjna.

Projekt ubiega się o dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Śląskiego na lata 2014-2020. Szacunkowy koszt prac to około 350 milionów złotych. PKP PLK planuje zrealizować prace do końca 2021 roku.

fot. Koleje Śląskie

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Anonimowe komentarze nie będą akceptowane